Szczątki tego dinozaura są w tak dobrym stanie, że wiemy, co jadł przed śmiercią

Na łamach Royal Society Open Science ukazał się artykuł poświęcony niebywałemu znalezisku. Paleontolodzy odkryli bowiem skamieniałości dinozaura wraz z zawartością jego żołądka.

Chodzi o tzw. nodozaura z gatunku Borealopelta markmitchell, którego szczątki pochodzą sprzed 110 mln lat. Są one w tak dobrym stanie, że naukowcy natrafili na kości, skórę, łuski a nawet zawartość żołądka. W ten sposób autorzy badań byli w stanie dowiedzieć się, z czego składał się ostatni posiłek tego osobnika. Były to paprocie – w większości liście, choć znaleziono też łodygi i gałęzie.

Co ciekawe, dieta Borealopelta markmitchell nie ograniczała sie do jednego gatunku roślin, bowiem odkryto także mech, bylicę czy rośliny iglaste. Warto również podkreślić, iż w żołądku znajdowały się kamienie – ich połykanie ułłatwiało dinozaurom trawienie, a obecnie podobne zachowania są obserwowane u kur. Poza tym, fragmenty węgla drzewnego sugerują, że nodozaur przed śmiercią przeszukiwał niedawno spalony obszar szukając liści paproci.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News