WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Zbadano źródło promieniowania rentgenowskiego UGC 6456 ULX

Rosyjscy astronomowie przeprowadzili szczegółowe badania jednego z ultraintensywnych źródeł rentgenowskich w galaktyce UGC 6456. Wyniki badań sugerują, że źródło to jest jednym z najjaśniejszych znanych w zakresie optycznym.

Ultraintensywne źródła rentgenowskie to punkty na niebie, które są niezwykle jasne – choć słabsze niż aktywne jądra galaktyk. Chociaż przeprowadzono liczne badania na ten temat, podstawowy charakter tych obiektów nadal pozostaje tajemnicą.


W odległości około 14,8 miliona lat świetlnych, UGC 6456 jest jedną z najbliższych galaktyk karłowatych. Sama UGC 6456 nie jest dobrze zbadana, a jej właściwości pozostają nieujawnione. Zespół astronomów poinformował o nowych badaniach, które zidentyfikowały optyczny odpowiednik tego źródła i dostarczyły więcej informacji na temat jego parametrów. Badania opierały się głównie na analizie archiwalnych obrazów UGC 6456 ULX.


Badania wykazały, że UGC 6456 ULX wykazuje dużą zmienność optyczną i rentgenowską, jednak charakter takiego zachowania jest niepewny i wymaga dalszych badań. Astronomowie zauważyli, że zmienność tego źródła ma amplitudę podobną do obserwowanej w NGC 7793 P13 – dobrze przebadanym ultraintensywnym źródle rentgenowskim zawierającym gwiazdą neutronową.

ŹRÓDŁO: phys.org