WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Zbiórka na Mars X-House ma pomóc w rozwoju marsjańskich habitatów

Kolonizacja Marsa jest jednym z tych pomysłów na podbój kosmosu, które rozpalają w ostatnich latach wyobraźnię wszystkich fascynatów astronomii. Ci mogą teraz spróbować przyśpieszyć ten proces, wpłacając swoje trzy grosze na kampanię firm Search+ iApis Cor na Kickstarterze, która to próbuje zgromadzić 35000$ na rozwój swojego marsjańskiego habitatu Mars X-House.

Wprawdzie sam projekt wydrukowanego tylko i wyłącznie za pomocą drukarek 3D „domku na Marsie” jest już gotowy i bez względu na sukces kampanii, będzie konstruowany w skali 1:3 przez odpowiednią drukarkę podczas transmisji na żywo w maju w ramach wyzwania NASA 3D-Printed Habitat Challenge, ale jego twórcy nadal chcą go ulepszyć. Nie jest to jednak fanaberia inżynierów i naukowców, ponieważ pomysł sprowadza się do tego, że w przyszłości takie oto drukarki zostaną rozmieszone na księżycu lub Marsie i bez interwencji ludzi stworzą dla nich siedziby.

Jak zapewne się domyślacie, wydrukowanie trwałego domu na Ziemi nie jest łatwe, więc co to dopiero za zadanie na powierzchni Marsa. Tamtejsze warunki są na tyle nieprzyjazne, a brak stosownej atmosfery na tyle groźny, że Search+ i Apis Cor chcą testować wytrzymałość swojego Mars X-House na wiele sposobów. Mowa o teście szczelności powietrznej, odporności na uderzenia, czy zgniatania. Do tego jednak potrzebują pieniędzy i jeśli uda im się zdobyć wspomniane 35000$, to nie tylko ulepszą swoją konstrukcję, ale też zmodyfikują drukarkę, aby była mobilna. W zamian za wpłaty firmy przewidziały nagrody w postaci gadżetów i samej myśli, że ​​przyczyniłeś się do przyszłości eksploracji kosmosu.

Czytaj też:

Źródło: Kickstarter, Digitaltrends