Zespół naukowców potrafi aktywować gen w celu spowolnienia procesu starzenia się

Ludzkie ciało z czasem traci swoją zdolność do regulowania procesów i zapobiegania chorobom. Dlatego wraz z wiekiem rośnie współczynnik zachorowań. Zespół naukowców zidentyfikował i potrafi aktywować gen, który może być użyty to oddalenia procesu starzenia się.

Kinaza białkowa aktywowana przez AMP (AMPK) jest enzymem występującym w organizmach eukariotycznych i pomaga w regulacji komórkowych poziomów energetycznych. Niski poziom energii aktywacji AMPK zwiększa wychwyt glukozy. Muszki owocówki, u których gen ten żył w jelitach o 30% dłużej, zwiększyły czas swojego życia z 6 do 8 tygodni. Ten wzrost nie tylko przedłużył życie ale też znacznie polepszył ich jakość bytu. Jeśli podobny efekt zadziałałby u ludzi, to istniała by możliwość przedłużenia życia z 80 do 104 lat. Przez ten czas ludzie byliby także znacznie zdrowsi. David Walker z UCLA, mówi:

Zamiast badać choroby typowe dla osób starszych- Parkinsona, Alzheimera, raka, zaburzenia sercowo-naczyniowe, cukrzycę- można po prostu znacznie opóźnić ich występowanie. To jest jednym z naszych celów, chodź potrzebujemy jeszcze kilku lat na głębsze zbadanie tej teorii. Ostatecznym celem naszych badań jest promowanie zdrowego starzenia się u ludzi.

Reklama

Kluczem do tej techniki jest mikroautofagia. Jest to proces kataboliczny polegający na trawieniu przez komórkę obumarłych lub uszkodzonych elementów jej struktury. Jeśli odpady komórki nie zostaną usunięte na przykład z mózgu, to prowadzą one do powstania różnych chorób, w tym przypadku Alzheimera. Oczyszczanie tego bałaganu prowadzi także do zwiększenia jakości życia i chroni przed innymi negatywnymi skutkami starzenia się. Poprzednie badania sprawdzały, czy AMPK może aktywować autofagi. Zespół Walkera sprawdza, czy można zwiększyć działalność kinazy.

Odkryto, że gdy gen AMPK jest uruchamiany w układzie nerwowym muszki owocówki, autofagia zwiększa się w jelitach. Podobnie, aktywacja AMPK w jelitach, powodowała wzrost autofagii w mózgu. Znacznie łatwiej jest kontrolować procesy w jelitach, więc naukowcy mogą zdalnie zatrzymać większą ilość przemian materii w mózgu. Dalsze badania są w toku.

Źródło: http://www.iflscience.com/