Naukowcy z University of Texas doczekali się debiutu swojej pracy w dzienniku Science Advances i nic dziwnego, bo opracowany przez nich nowy materiał, to żel i ciecz w jednym, który zmienia swój stan zależnie od temperatury. Zastosowania? Pozornie niewiele, ale w praktyce taki materiał może służyć do zrewolucjonizowania filtrów światła, czy aktywnego kamuflażu termicznego.
Opracowano żel i ciecz w jednym. Materiał zawdzięcza możliwości nanokryształom
Ten wyjątkowy materiał składa się z nanokryształów tlenku indowo-cynowego w roztworze, które . temperaturze pokojowej nanokryształy łączą się ze sobą, tworząc żelową konsystencję. Wystawienie żelu na temperaturę rzędu 90°C sprawia, że te wiązania ulegają rozpadowi, a żel z powrotem przechodzi w postać ciekłą, zmieniając przy tym kolor i swoje właściwości.
Naukowcy zajmują się obecnie rozwijaniem tego materiału, planując połączenie wielu rodzajów nanokryształów. Dlaczego? Odpowiedź na to przynosi fakt, że zastosowanie właśnie różnych typów nanokryształów mogłoby zmienić sposób, w jaki materiał reaguje na światło. Dzięki odpowiedniej mieszance materiał przełączałby się między czterema różnymi stanami w odpowiedzi na sygnały chemiczne lub zmiany temperatury.
Czytaj też: Bezramienny dinozaur z Argentyny. Niecodzienne znalezisko paleontologówwy
Finalnie te cechy mogą sprawić, ten materiał ten będzie dość wszechstronny, mogąc odmienić segment czujników, leków, czy wspomnianych w tytule kamuflaży termicznych, które ukrywają obiekty poprzez zmianę właściwości ich powierzchni w podczerwieni. W nich wykorzystano by taki przełączający się żel w formie filtru optycznego, który pochłaniałby różne kolory światła w zależności od tego, czy są w stanie żelowym, czy płynnym.