Jednym z problemów dotyczących szczepionek jest konieczność przechowywania ich w lodówce. Nie w każdym kraju, nie w każdej w wiosce są one dostępne, przez co znika możliwość szczepienia wielu osób.
Naukowcy z Uniwersytetu McMaster opracowali cukrowy żel, który chroni wrażliwe na ciepło szczepionki i pozwala im przetrwać nawet 8 tygodni w temperaturze do 40°C. Dzięki temu ma zostać zaszczepionych znacznie więcej osób a pewne choroby mogą zostać jeszcze mocniej wytępione.
Czytaj też: Ten grzyb jest świetnym poszukiwaczem złota
Zazwyczaj szczepionki muszą być przechowywane w temperaturze od 2 do 8°C. Bardzo utrudnia to ich transport i sprawia, że dotarcie do dalekich wiosek np. w Afryce jest niemożliwe. Nowa technika miesza szczepionki z cukrem pullulanowym i trehalozą. Cały proces jest tak łatwy, jak mieszanie cukru z kawą.
Szczepionkę z żelem przechowuje się w jednodawkowych pojemnikach. Żel tam wysycha i tworzy uszczelnienie. Gdy chce się wykorzystać szczepionkę to wystarczy zmieszać żel z wodę i odzyskać lek. Prościej być już nie mogło.
Póki co testowane są szczepionki przeciwko grypie i opryszczce. FDA już zaakceptowała że, więc niedługo może on trafić do szerokiej sprzedaży.
Czytaj też: Nauka bada jak modyfikować nasze wspomnienia
Źródło: Newatlas