Reklama
aplikuj.pl

Zgoda na fuzję Vectry i Multimedia Polska. Ale są pewne warunki

zgoda na fuzję Vectry i Multimedia Polska

UOKiK w końcu wydał zgodę na warunkową fuzję Vectry i Multimedia Polska. Aby do niej doszło niezbędne będzie przeprowadzenie dodatkowych transakcji. Cała sprawa ciągnie się od ponad roku.

UOKiK informację o transakcji pomiędzy Vectrą i Multimedia Polska otrzymał w sierpniu 2018 roku. Połączenie tak dużych firm wymaga zgody regulatora i już od początku było wiadomo, że fuzja może znacznie ograniczyć konkurencje w niektórych miejscowościach. W sprawach wymagających dużych analiz, UOKiK ma narzędzia do znacznego wydłużenia postępowania. I tak było w tym przypadku.

W maju 2019 roku UOKiK stwierdził, że fuzja obu firm faktycznie wpłynie na ograniczenie konkurencji. W 29 miastach w przypadku Internetu stacjonarnego, a w 21 w przypadku telewizji.

Ostatecznie jednak UOKiK wydał zgodę na transakcję, o ile spełnione zostaną następujące warunki.

Jak powiedział prezes Urzędu Michał Holeksa

Nałożony przez nas warunek dotyczy łącznie 21 miejscowości. Składa się  z dwóch części. Pierwsza ma charakter strukturalny, czyli polega na sprzedaży sieci. Dotyczyć to będzie ośmiu miast, w których udziały uczestników koncentracji są największe. W pozostałych 13 Vectra będzie musiała umożliwić klientom zmianę operatora bez ponoszenia kosztów

Dlatego też w Gorzowie Wielkopolskim, Kwidzynie, Łowiczu, Olsztynie, Ostródzie, Pogórzu, Pruszczu Gdańskim i Stargardzie Vectra będzie musiała sprzedać sieć własną, lub należącą do Multimediów. Konieczne będzie utworzenie nowych spółek, do których zostanie przeniesiony cały majątek w postaci klientów, dokumentacji, infrastruktury oraz sieci, które następnie zostaną wchłonięte przez nabywcę.

Z kolei w Barcinie, Inowrocławiu, Kruszwicy, Lubiczu Dolnym, Łęczycy, Mogilnie, Nakle nad Notecią, Piechcinie, Słubicach, Strzelnie, Suwałkach, Szubinie i Świnoujściu klienci dostaną możliwość bezpłatnego rozwiązania umowy. Poinformowani zostaną o tym w ciągu 7 miesięcy od uprawomocnienia decyzji, a umowę będą mogli rozwiązać w ciągu kolejnych 9.