WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Zhaoxin zaprezentował konkurencyjny procesor dla Intela i AMD

Zhaoxin to joint venture założone przez Via Technologies i chiński rząd. Zaprezentowało ono właśnie nowy procesor kompatybilny z architekturą x86 – model KaiXian KX-6000.

Procesor jest następcą modelu KX-5000, który został wprowadzony wcześniej w tym roku. Posiada on 8 rdzeni o taktowaniu 3 GHz, 8 MB pamięci cache, zintegrowaną grafikę, kontroler pamięci DDR 3200 oraz kontroler USB (w tym USB 3.1). Został on wykonany w procesie 16 nm, co pozwoliło na zmniejszenie kosztów jego produkcji. Producent deklaruje wydajność na poziomie procesorów Intel Core i5 siódmej generacji. Warto tutaj wspomnieć, że wzrost wydajności w stosunku do poprzedniej generacji wyniósł aż 50%. Całość bazuje na architekturze LuJiaZui.

Zhaoxin

Procesor ma trafić do sprzedaży w 2019 roku. Producent deklaruje pełną kompatybilność z Windowsem 10. Musimy jednak poczekać na jego pierwsze testy, aby przekonać się, czy rzeczywiście jest to konkurencyjny model dla konstrukcji od AMD i Intela. Swoją drogą, kto z Was wie jak wymawiać Zhaoxin KaiXian?

Ceny procesorów Cofee Lake poleciały mocno w górę

Źródło: https://www.anandtech.com/