WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Zmarł marynarz ze słynnej fotografii przedstawiającej pocałunek po zakończeniu wojny

Mężczyzna, który prawdopodobnie był marynarzem pojawił się na kultowej fotografii przedstawiającej pocałunek z pielęgniarką na Times Square. Radość była wywołana zakończeniem II wojny światowej, tuż po kapitulacji Japonii. George Mendonsa zmarł w w wieku 95 lat.

Fotografia swego czasu wywołała sporo kontrowersji, ponieważ Greta Friedman została w zasadzie zmuszona do pocałunku. Nie znała Mendonsy, a zdjęcie stało się symbolem romantyczności, co niedawno stało się przedmiotem dyskusji. Scenę uwiecznił fotograf Alfred Eisenstaedt z Life Magazine 14 sierpnia 1945 roku. Tak naprawdę nie było pewności, czy faktycznie to Mendonsa i Friedman zostali uchwyceni, ponieważ dopiero po pewnym czasie zgłosili się jako bohaterowie fotografii.

Czytaj też: Odkryto wrak pierwszego japońskiego pancernika zatopionego podczas II Wojny Światowej

Jak powiedział Eisenstaedt: „Odwróciłem się i wykonałem zdjęcie w momencie, gdy żeglarz pocałował pielęgniarkę. Gdyby nie była ubrana w ciemną sukienkę, nigdy bym tego nie zrobił”. Friedman, która była asystentką stomatologiczną, a nie pielęgniarką, opuściła swoje biuro, aby zobaczyć wiadomości związane z kapitulacją Japonii.

Przez dziesięciolecia po zrobieniu zdjęcia 11 mężczyzn i 3 kobiety zgłosiło się jako osoby uchwycone na fotografii. Jednak to Friedman była „najprawdopodobniej” kobietą ze zdjęcia. Cyfrowe odwzorowanie 3D twarzy Mendonsy wykonane w 2005 r. pokazało, że jego facjata była prawie idealnie dopasowana do twarzy mężczyzny trzymającego Friedman na zdjęciu.

Tego dnia Mendonsa „wypił kilka drinków” w barze przed wybraniem się na Times Square, gdzie poszedł ze swoją dziewczyną. Biały uniform Friedman zwrócił jego uwagę. Mendonsa wziął ją za pielęgniarkę i wyjaśnił w wywiadzie, że miał do nich słabość. Po latach kobieta przyznała, że została siłą zmuszona do pocałunku i nie mogła uwolnić się od uścisku marynarza.

[Źródło: livescience.com]

Czytaj też: Poszukiwacze natrafili na USS Hornet z okresu II wojny światowej