Według nowych badań siła fal oceanicznych może znacznie wzrosnąć dzięki zmianom klimatu. Lepsze zrozumienie tego, jak zmienia się zachowanie fal, może pomóc ludziom w zapobieganiu niektórym szkodliwym przewidywanym skutkom globalnego ocieplenia.
Międzynarodowa grupa naukowców postanowiła przeanalizować związek między wzrostem temperatury morza w ciągu ostatnich dziesięcioleci a ilością energii zawartej w falach powierzchniowych. Określa się ją za pomocą miernika znanego jako energia fal. Ta zależność jest ważna, ponieważ uważa się, że rosnące temperatury morza wpłynęły na wiatr. Naukowcy przeanalizowali dane historyczne z lat 1948-2017. Wyniki badania ujawniły bezpośredni związek między ociepleniem oceanów a mocą fal, z corocznym wzrostem w tempie 0,4 procent od 1948 roku.
Generowane przez wiatr fale odgrywają ważną rolę w rzeźbieniu linii brzegowej. Oprócz tworzenia zatok i wielu innych elementów, mają one również znaczący wpływ na powodzie nadbrzeżne. Autorzy nowego badania mają nadzieję, że ich badania pomogą w pełniejszym zrozumieniu niebezpieczeństw, z którymi będą borykały się społeczności przybrzeżne w nadchodzących dziesięcioleciach. To z kolei może pomóc rządom chronić zagrożone populacje i infrastrukturę, takie jak porty i przystanie. Energia fal mogłaby być potencjalnie wykorzystana przez naukowców zajmujących się klimatem.
[Źródło: newatlas.com]
Czytaj też: Oceany pochłonęły niewyobrażalną ilość energii ze względu na zmiany klimatyczne