Reklama
aplikuj.pl

Zmiany klimatu spowodują rozprzestrzenianie chorób. Jaka w tym rola komarów?

Globalne ocieplenie powoduje zmianę warunków życia wielu gatunków, w tym komara zwanego Aedes aegypti. Nowe badania analizują wpływ rosnących temperatur na zmianę siedlisk tych owadów.

Naukowcy ostrzegają, że komary te mogą stać się powszechne w południowej Europie w ciągu 10 lat. Sprawa jest poważna, bowiem Aedes aegypti może być nosicielem szeregu chorób, takich jak denga, zika i żółta febra. Obecnie zamieszkuje głównie klimat tropikalny i subtropikalny. Problem w tym, że rosnące emisje dwutlenku węgla powodują wzrost temperatur na świecie – tym samym wspomniane owady trafią również w obszary, w których obecnie nie występują.

Analizując wpływ temperatur na cykl rozrodczy i rozwojowy komarów, badacze dopasowali następnie rezultaty do dwóch modeli klimatycznych. Co ciekawe, już w przeszłości, w latach 1950-2000 Aedes aegypti rozprzestrzeniały się w tempie 1,5% na dekadę. Jeśli wprowadzimy dodatkowe ograniczenia emisji, tempo to wzrośnie do 3,2% na dekadę. Gdyby jednak utrzymać obecne – wartość ta wyniesie nawet 4,4%.

Czytaj też: Czy komary mogą przenosić koronawirusa?

Zgodnie z obliczeniami, przy obecnych emisjach, Aedes aegypti będą przesuwać się o sześć kilometrów rocznie do 2050 roku. Byłoby to 3,5 razy szybcie niż w przeszłości. Takie tempo rozprzestrzeniania może spowodować, że do 2030 r. niektóre części Hiszpanii, Portugalii, Grecji i Turcji będą „gościły” te owady.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News