Zmiany klimatyczne bardzo mocno wpływają na zwierzęta. Naukowcy odkryli właśnie, że z tego powodu renifery Svalbard zmuszane są do jedzenie wodorostów.

Naukowcy po raz pierwszy zaczęli podejrzewać coś takiego po tym jak zobaczyli renifery żerujące na brzegu. Od tamtej pory wielu naukowców szukało na to dowodów. W międzyczasie coraz więcej siedlisk pojawiało się w pobliżu brzegów, aż w końcu badacze znaleźli dowody na spożywanie przez zwierzęta wodorostów.

Czytaj też: Naukowcy odkryli starożytnego kraba

Taka zmiana w diecie z pewnością związana jest z coraz cieplejszymi zimami. Deszcz zamarza jako warstwa lodu na śniegu co uniemożliwia reniferom spożywanie tego samego co zawsze – mchu, porostów czy małych roślin. Jest to ten sam fenomen co spowodował utratę wagi u reniferów w badaniu z 2016 roku.

Naukowcy bazując na danych z czujników GPS odkryli, że renifery przenoszą się na wybrzeże, gdy lód jest gruby i odwrotnie – idą w głąb lasu, gdy lód jest cieńszy. Spożywają więc one wodorosty tylko po to, aby przeżyć. Wygląda też na to, że wodorosty łączone są z normalnym jedzeniem, bowiem zwierzęta ciągle szukają kilku roślin wolnych od lodu.

Czytaj też: Nie domyślacie się ile jest zagrożonych gatunków z winy ludzi

Źródło: Newatlas

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej