Reklama
aplikuj.pl

Jaka jest różnica między stężeniem CO2 obecnie, a 23 mln lat temu?

Brian Schubert, Ying Cui oraz A. Hope Jahren przeprowadzili analizę ilości dwutlenku węgla w atmosferze na przestrzeni milionów lat. W ten sposób doszli do wniosku, że sytuacja jest obecnie znacznie gorsza niż w przeszłości. Wyniki badania ukazały się na łamach Geology.

Zespół badawczy wykorzystał skamieniałości tkanek roślinnych do odczytania zapisu związanego ze stężeniem atmosferycznym CO2, który obejmuje 23 miliony lat historii Ziemi. Wiąże się to z faktem, że w miarę wzrostu roślin, względna ilość dwóch stabilnych izotopów węgla, węgla-12 i węgla-13 zmienia się związku ze stężeniem CO2 w atmosferze.

Zbiór danych nie wykazuje nagłych, zauważalnych wzrostów, które można by porównać do tych, które mają miejsce obecnie. Co więcej, stężenie CO2 jest w XXI wieku wyższe, niż w ciągu ostatnich 23 mln lat.

Czytaj też: Jak bardzo zmieni się Antarktyda na skutek zmian klimatu?

Warto podkreślić, że głównym zmianom ewolucyjnym w ciągu ostatnich 23 milionów lat nie towarzyszyły większe wahania związane z CO2. Być może więc ekosystemy mogą być bardziej wrażliwe na niewielkie zmiany stężenia dwutlenku węgla niż wcześniej sądzono. Np. globalne ocieplenie w erach środkowego pliocenu (trwającej od 5 do 3 milionów lat temu) i środkowego miocenu (od 17 do 15 milionów lat temu), które są czasami porównywane do obecnych zmian klimatu, były związane tylko z niewielkim wzrostem ilości CO2 w atmosferze.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News