Reklama
aplikuj.pl

Zmierzono pole magnetyczne korony słonecznej. Do jakich wniosków doszli naukowcy?

Międzynarodowy zespół badawczy po raz pierwszy w historii dokonał tak dogłębnego pomiaru pola magnetycznego najbardziej zewnętrznej warstwy atmosfery Słońca, czyli tzw. korony.

Naukowcy użyli w tym celu instrumentu CoMP, który umożliwia pomiary promieniowania podczerwonego pochodzącego z atmosfery centralnej gwiazdy Układu Słonecznego. Rezultaty ich badań zostały opublikowane na łamach Science.

Nie ulega wątpliwościom, że pole magnetyczne reguluje wiele aspektów funkcjonowania Słońca, wpływając m.in. na jego 11-letni cykl, występowanie koronalnych wyrzutów masy czy nagrzewania się gorącego gazu do milionów stopni Celsjusza. Pole magnetyczne przenika przez różne warstwy tamtejszej atmosfery, co oznacza, że informacje na jego temat są niezbędne do zrozumienia wzajemnego oddziaływania plazmy słonecznej i pola magnetycznego.

Czytaj też: Słońce zadziwia naukowców bardziej niż mogli przypuszczać

Kluczowe w tej kwestii wydają się tzw. fale Alfvéna, będące rodzajem fal magnetohydrodynamicznych. Prędkość, z jaką fale one podróżują, zależy od siły pola magnetycznego, co oznacza, że możliwość zmierzenia ich prędkości umożliwia oszacowanie pola magnetycznego. Zebrane dane sugerują, że korona Słońca jest pełna tych fal, a ich wykorzystanie można porównać do analizy trzęsień ziemi w celu wizualizacji wnętrza naszej planety.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News