Naukowcy kierowani przez biologów z Washington State University próbują zrozumieć mechanizm, który pozwala zminimalizować uszkodzenia słoneczne. Może doprowadzić to do poprawy wydajności i rentowności plonów.
Rośliny mają do czynienia z uszkodzeniami słonecznymi od ewolucji fotosyntezy około 3,5 miliarda lat temu. Proces wytwarza energię dla roślin, ale powstają również wtedy reaktywne formy tlenu (ROS), które mogą doprowadzić do uszkodzenia białek. Helmut Kirchhoff, autor publikacji, mówi:
Produkcji ROS nie można uniknąć, ale można ją zminimalizować. Jest ona dużym problemem dla roślin rosnących w niekorzystnych warunkach środowiskowych, jak tych zbyt gorących czy ze zbytnim naświetleniem.
Naukowcy skoncentrowali się na systemie błon fotosyntetycznych wewnątrz chloroplastów, które przekształcają światło słoneczne w energię. Błony zawierają specjalne „nanomaszyny”, które są głównym celem uszkodzeń oksydacyjnych. Innymi słowy, „nanomaszyny” mogą naprawić uszkodzenia.
Może to odbywać się w kilku następujących po sobie krokach, ale naukowcy nie wiedzieli w jaki sposób kolejność zdarzeń jest zachowana. Najnowsze badania pokazują, że należy dokładnie zrozumieć właściwości strukturalne i dynamikę błon fotosyntetycznych. Dzięki temu będzie można opracować mutacje, które poprawią wydajność plonów w różnych środowiskach.
Źródło: http://phys.org/, zdjęcie: cszar via photopin cc