Reklama
aplikuj.pl

Zmodyfikowany bluszcz wykorzystuje królicze geny do oczyszczania powietrza

To prawda, że ​​rośliny pomagają oczyścić powietrze w domu. Szacuje się jednak, że potrzeba ponad 20 roślin na pokój, aby uzyskać znaczną różnicę. Wydajność tego procesu wzrasta dzięki nowemu genetycznie zmodyfikowanemu bluszczowi, który okazał się wysoce skuteczny w usuwaniu toksycznych chloroformów i benzenu z powietrza. 

Zespół naukowców z University of Washington rozpoczął od stworzenia syntetycznej wersji genu, który dostarcza instrukcji dla organizmu królika do produkcji białka znanego jako cytochrom P450 2E1. U wszystkich ssaków, w tym u ludzi, 2E1 przekształca benzen w substancję chemiczną zwaną fenolem oraz chloroform w dwutlenek węgla i jony chlorkowe. Białko znajduje się w wątrobie, więc nie pomaga neutralizować toksyn przenoszonych drogą powietrzną.

Naukowcy przystąpili do wprowadzenia syntetycznego genu do bluszczu, powodując, że każda komórka tej rośliny wytwarza 2E1. W testach laboratoryjnych zarówno zmodyfikowane rośliny, jak i te „normalne” zostały umieszczone w szklanych probówkach. Dodano do nich następnie benzen lub chloroform. Po 11-dniowym okresie badacze stwierdzili, że stężenia gazów w probówkach ze zwykłym bluszczem nie uległy zmianie. W przypadku tego zmodyfikowanego stężenie chloroformu spadło o 82 procent w ciągu zaledwie trzech dni i było prawie niewykrywalne po sześciu. Natomiast stężenie benzenu spadło o około 75 procent po ośmiu dniach.

Dodatkową korzyścią jest to, że fenol, dwutlenek węgla i jony chlorkowe produkowane przez 2E1 pomagają rosnąć roślinom. Ponieważ bluszcz nie kwitnie w umiarkowanym klimacie, zmodyfikowane geny roślin nie powinny rozprzestrzeniać się w środowisku – przynajmniej nie w chłodniejszych częściach świata. Naukowcy obecnie modyfikują rośliny, aby wytworzyć inne białko, które rozkłada formaldehyd, który jest emitowany przez niektóre drewniane produkty. Chloroform, nawiasem mówiąc, pochodzi z chlorowanej wody, a benzen pochodzi np. z benzyny w samochodach. Cząsteczki tych chemikaliów są zbyt małe, aby mogły zostać wychwycone przez konwencjonalne systemy filtracji powietrza.

[Źródło: newatlas.com; grafika: University of Washington]

Czytaj też: Genetycznie zmodyfikowane świnie są odporne na śmiertelnego wirusa