W jednym z największych grobowców, jakie kiedykolwiek znaleziono w Luksorze w Egipcie, archeolodzy odkryli sarkofag trzymający mumię kobiety o imieniu Pouyou. Żyła ona w czasach 18. dynastii. W pobliskim grobowcu inny zespół znalazł kilka mumii w sarkofagach.
Grobowiec TT33 – jak nazywają archeolodzy jedno z odkryć w Luksorze – jest badany przez francuski zespół kierowany przez Frédérica Colina. Grób został wykopany kilka razy od XIX wieku, odsłaniając wiele artefaktów. Mimo to, grobowiec jest tak duży, że jego części są wciąż nieodkryte. Nowe badania obejmują sarkofag Pouyou, która żyła w czasie 18. dynastii (1550 r. p.n.e. -1295 r. p.n.e.) W tym czasie Egipt był niezależny i potężny, kontrolując imperium, które rozciągało się aż do współczesnej Syrii.
Grobowiec zawiera także inny sarkofag, chociaż nie jest jeszcze jasne, do kogo należy. Jego malowanie i wzornictwo wskazują, że pochodzi z XVII dynastii (1580-1550 p.n.e.). W tym czasie Hyksos, grupa z zachodniej Azji, kontrolowała część Egiptu. Dodatkowo, francuski zespół odkrył kilka mumii w grobowcu, poza sarkofagiem. Te mumie mogą pochodzić z tej samej rodziny. Nie jest jasne, kiedy żyła ta rodzina lub czy Pouyou jest z nimi spokrewniona.
Naukowcy znaleźli kilka sarkofagów i mumii w drugim grobowcu w Luksorze, zwanym przez archeologów TT28. Egipski zespół kierowany przez Mostafę Waziri, sekretarza generalnego Najwyższej Rady Starożytności, obecnie rozkopuje ten grób. Wewnątrz tego grobowca archeolodzy znaleźli więcej mumii i sarkofagów, a także pozostałości około tysiąca „shabti”. Przedmioty te chowano razem ze zmarłymi, aby służyły im w zaświatach.
[Źródło: livescience.com; grafika: Egyptian Ministry of Antinquities]
Czytaj też: Kolejny dowód na uwielbienie kotów w starożytnym Egipcie