WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Po raz pierwszy w historii naukowcy znaleźli tlen poza Drogą Mleczną

Astronomowie namierzyli cząsteczki tlenu na terenie odległej galaktyki zwanej Markarian 231. Znajduje się ona niezwykle daleko od Ziemi.

Za dokonanie odkrycia są odpowiedzialni naukowcy z Chińskiej Akademii Nauk. To oni zaobserwowali emisję tlenu w zewnętrznej części galaktyki. Wspomniany obszar znajduje się ok. 32 615 lat świetlnych od centrum Markarian 231.

Dystans pomiędzy tą galaktyką a naszą planetą jest ogromny – wynosi aż 561 milionów lat świetlnych. Tym samym raczej nie mamy co liczyć na to, że ludzkość kiedykolwiek dotrze w tamte rejony. Autorzy badania sądzą, że emisja tlenu na terenie Markarian 231 jest wywołana oddziaływaniami pomiędzy odpływem molekularnym ze środka galaktyki a zewnętrznymi obłokami molekularnymi.

Markarian 231 jest napędzana dzięki kwazarowi znajdującemu się w jej centrum. Oznacza to istnienie niezwykle masywnej czarnej dziury, wokół której występuje tzw. dysk akrecyjny, czyli gaz i pył podgrzane do ogromnych temperatur. Biorąc pod uwagę fakt, że taka czarna dziura jest od milionów do miliardów razy masywniejsza od Słońca, w jej obszarze zachodzą wspomniane odpływy molekularne.

To właśnie w tych odpływach astronomowie zaobserwowali ślady tlenu. Dokonali tego za sprawą radioteleskopu IRAM. Warto wspomnieć, że wcześniej podobnego odkrycia dokonano w kontekście Wielkiej Mgławicy w Orionie. Tam jednak ilości tlenu są ok. 100-krotnie niższe niż w Markarian 321.