Francuska firma pokazała właśnie projekt łodzi podwodnej, który zdecydowanie różni się od projektów konkurencji. Nazywa się ona SMX-31 i podczas jej projektowania inżynierowie inspirowali się kaszalotem. 

Łódź podwodna obsługuje gamę bezzałogowych pojazdów, a także może służyć jako statek-matka dla sił specjalnych marynarki. Jest on w dużym stopniu zautomatyzowany a jego obsługa wymaga obecności zaledwie 15 osób. Statek posiada wygląd przypominający nurkującego kaszalota. Posiada on heksagonalną obudowę ze wbudowanymi antenami oraz napędy umieszczone na rufie. Dzięki możliwości wysyłania bezzałogowych pojazdów z wyrzutni może ona służyć do infiltracji obszarów przybrzeżnych oraz do rozpoznawania terenu.

SMX-31 posiada aż 46 torped i pocisków, w tym torpedę F21 Artemis czy pocisk samosterujący SCALP. Ten drugi używany jest między innymi przez NATO podczas misji w Syrii. Statek sam w sobie nie jest duży – ma ok. 70 metrów długości. Może on pracować na morzu przez 3- do 45 dni. Maksymalna prędkość wynosi 20 węzłów.

Czytaj też: Marines chcą broni laserowej, która krzyczy na ludzi

Źródło: https://www.popularmechanics.com/

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej