Ptaki dawno temu wyewoluowały z dinozaurów. Proces ten był dosyć długi i w międzyczasie pojawiło się mnóstwo dziwnych gatunków. Naukowcy odkryli właśnie dinozaura, który posiadał skrzydła powiązane z dzisiejszymi nietoperzami.

Zwierzę nazwane zostało Ambopteryks. Odkrył je rolnik w formacji skalnej liczącej prawie 163 miliony lat. Mieściła się ona w północno-wschodniej prowincji Liaoning w Chinach.

Czytaj też: Nowy kuzyn tyrannosaurusa rexa odkryty

Ambopteryks, dinozaur ptak, ptak dinozaur, ewolucja ptaków, nietoperz dinozaur, ewolucja nietoperzy

Skamieniałość była nadzwyczaj dobrze zachowana. Kości były nie tylko w znakomitej jakości, ale także zachowała się miękka tkanka w tym błony skrzydeł, pióra, kamienie żołądkowe czy zawartość ostatniego posiłku.Ambopteryks, dinozaur ptak, ptak dinozaur, ewolucja ptaków, nietoperz dinozaur, ewolucja nietoperzy

Ambopteryks był wielkości sójki niebieskiej. Mógł on latać dzięki skrzydłom z błonami przyczepionym do kości nadgarstka. To właśnie ta kości wskazuje naukowcom, że był to dinozaur. Sama możliwość lotu przypomina dzisiejsze nietoperze co pokazuje, jak działała ewolucja.

Naukowcy przekonali się właśnie, że ewolucja dotycząca latających zwierząt kryje jeszcze sporo tajemnic, które czekają na odkrycie. Ciekawe, jakie jeszcze dziwne zwierzęta naukowcy odkryją w przyszłości.

Czytaj też: Worek szamana sprzed 1000 lat zawierał wiele środków halucynogennych

Źródło: Popularmechanics

Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!