11 000 lat świetlnych od Ziemi znajduje się pozostałość po jednej z najbardziej gwałtownych eksplozji, do jakich kiedykolwiek doszło we Wszechświecie. 400 lat temu olbrzymia gwiazda, kilkanaście razy większa od naszego własnego słońca eksplodowała, rozrzucając swój materiał po kosmosie.
Supernowa znana jest jako Cassiopeia A, SN 1604 lub Supernova Keplera. Jej wybuch był najbardziej współczesną eksplozją supernowej w naszej galaktyce. Miała miejsce w 1604 roku i można ją było zobaczyć gołym okiem nawet w ciągu dnia. Astronom Johannes Kepler spędził cały rok obserwując supernową, dlatego nazwano ją na jego cześć.
Dziś pozostałości tej supernowej są nadal widoczne, ponieważ gaz i pył uwolnione przez wybuch rozchodzą się równomiernie na zewnątrz. Widzimy te pozostałości znajdujące się 11 000 lat świetlnych od Ziemi za pomocą potężnych teleskopów. Dzięki niedawnej pracy grupy naukowców możemy tego doświadczyć w znacznie bardziej realistyczny sposób, który wykorzystuje technologię wirtualnej rzeczywistości.
Trójwymiarowy model jest dostępny dla publiczności, jednak powstał z myślą o innych naukowcach. Możliwość obejrzenia supernowej w trzech wymiarach daje badaczom możliwość widzenia rzeczy, których inaczej by nie zauważyli. „Gdy pierwszy raz wzięła pod lupę ten sam zestaw danych, na który patrzyłam przez 20 lat, od razu zafascynowały mnie rzeczy, których nigdy nie zauważyłam” – przyznała Kimberly Kowal Arcand z Harvardu. Link do modelu znajduje się w tym miejscu.
[Źródło: popularmechanics.com; grafika: NASA]
Czytaj też: Czy ogromne morskie zwierzęta wyginęły na skutek wybuchu supernowej?