Największy na świecie samolot transportowy właśnie przyleciał na międzynarodowe lotnisko Oakland. Antonov An-225 “Mriya” przyleciał w celu odebrania zaopatrzenia dla ofiar tajfunu Mangkhut, który wczoraj uderzył w Guam.

Samolot posiada 18 metrów wysokości, rozpiętość skrzydeł wynosi 88,4 metra a długość 83,8 metra. Sześć silników Progress D-18T pozwalają na przewożenie do 326 ton paliwa oraz ładunku.  Antonov An-225 “Mriya” wyleciał z Ukrainy a jego podróż trwała prawie trzynaście godzin. Na lotnisku Oakland odebrał on 140 ton amerykańskich posiłków wojskowych, wody i innych zasobów potrzebnych osobom, które ucierpiały w skutek tajfunu. Ładunek był na tyle ciężki, że samolot podczas dostarczania zasobów musiał na chwilę wylądować w Honolulu, zanim udał się do Guam.

Sam lot wymagał zwolnienia z przepisów wojskowych. Zostało to udzielone ze względu na brak podobnego samolotu we flocie USA oraz innych krajów. Osoby poszkodowane potrzebowały jak najszybszej pomocy więc tylko ta konstrukcja mogła ją w miarę sprawnie dostarczyć.

Poniżej możecie jeszcze zobaczyć start Antonova:

Źródło: https://www.popularmechanics.com/

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej