Reklama
aplikuj.pl

Zobaczcie zapierające dech w piersiach ujęcia mgławicy Carina

Teleskop VISTA należący do Europejskiego Obserwatorium Południowego zaobserwował mgławicę Carina. Jest to jeden z obszarów Drogi Mlecznej najbardziej obfitujących w nowo powstałe gwiazdy. Przedstawiamy kilka zdjęć wykonanych niedawno przez wspomniane urządzenie.

Mgławica Carina leży ok. 7500 lat świetlnych od Ziemi. Jest jedną z najjaśniejszych tego typu formacji na nieboskłonie, dzięki czemu przebywając na południowej półkuli możemy dostrzec ją gołym okiem. Naukowcy z obserwatorium Paranal w Chile wykorzystali teleskop VISTA, aby dokładniej uchwycić ten majestatyczny widok. Materiały wykonano w rozdzielczości 11800 x 12608 pikseli.

Urządzenie posiada kamerę o wadze 3 ton i długości przekraczającej 4 metry. Dodatkowo zostało wyposażone w 16 czujników podczerwieni, dzięki czemu VISTA obserwuje Wszechświat w widmie światła widzialnego i bliskiej podczerwieni. W ten sposób teleskop jest w stanie ominąć chmury pyłu i gazu, które stanowią przeszkodę dla innych instrumentów służących do obserwacji kosmosu.

Na najnowszych zdjęciach możemy zobaczyć zarówno nowe jak i starsze gwiazdy należące do mgławicy o szerokości 300 lat świetlnych. Warto zwrócić uwagę na tzw. eta Carinae. Jest to gwiazda podwójna, jedna z najjaśniejszych w naszej galaktyce. Co ciekawe, w latach 30. XIX wieku była ona jednym z najjaśniejszych obiektów na niebie, podczas gdy z czasem jej jasność zaczęła spadać. Najprawdopodobniej nagły wzrost był spowodowany erupcją ogromnych ilości energii. Jej przyczyną mógł być wybuch supernowej, wywołany zderzeniem ogromnej gwiazdy z dwiema mniejszymi. W wyniku tego „starcia” jedna z mniejszych gwiazd została zniszczona.

[Źródło: newatlas.com; grafika: ESO]