Cały świat zwrócił się ku Messier 87, kiedy to opublikowane zostało pierwsze na świecie zdjęcie czarnej dziury. Jednakże obraz z teleskopu Spitzer mówi nam znacznie więcej o gigantycznej galaktyce, w której znajduje się owa czarna dziura.
Zobrazowana czarna dziura była naprawdę gigantycza – miała masę odpowiadającą 6,5 miliarda razy masy Słońca. Sama galaktyka także musi być więc ogromna. Ma ona kształt elipsy i jest jedną z najbardziej masywnych galaktyka, jakie istnieją we wszechświecie.
Czytaj też: Naukowcy zniszczyli asteroidę Ryugu znacznie bardziej niż zakładali
Obraz zarejestrowany przez teleskop pokazuje galaktykę w podczerwieni – w przeciwieństwie do fal radiowych używanych do obrazowania czarnej dziury. Światło pochodzące z Messier 87 pokazane jest na niebiesko i zielono, co oznacza gwiazdy. Obszary czerwieni są pyłami.
Zamglony obszar na środku to centrum galaktyki, w której znajduje się czarna dziura. Jeśli dobrze się przyjrzycie to zobaczycie dwa pomarańczowe „pióra” – są to strumienie materiału o wysokiej energii, które wyrzucane są w kosmos, gdy cząsteczki wirujące wokół czarnej dziury uderzają w otaczający gaz.
Jeśli interesuje Was więcej zdjęć tej galaktyki to znajdziecie je na stronie NASA.
Czytaj też: Wszechświat zaskakuje naukowców swoją szybką ekspansją
Źródło: Digitaltrends