Cały świat zwrócił się ku Messier 87, kiedy to opublikowane zostało pierwsze na świecie zdjęcie czarnej dziury. Jednakże obraz z teleskopu Spitzer mówi nam znacznie więcej o gigantycznej galaktyce, w której znajduje się owa czarna dziura.

Zobrazowana czarna dziura była naprawdę gigantycza – miała masę odpowiadającą 6,5 miliarda razy masy Słońca. Sama galaktyka także musi być więc ogromna. Ma ona kształt elipsy i jest jedną z najbardziej masywnych galaktyka, jakie istnieją we wszechświecie.

Czytaj też: Naukowcy zniszczyli asteroidę Ryugu znacznie bardziej niż zakładali

messier 87, zdjęcia messier 87, czarna dziura, czarna dziura messier 87, galaktyka messier 87, galaktyka czarna dziura,

Obraz zarejestrowany przez teleskop pokazuje galaktykę w podczerwieni – w przeciwieństwie do fal radiowych używanych do obrazowania czarnej dziury. Światło pochodzące z Messier 87 pokazane jest na niebiesko i zielono, co oznacza gwiazdy. Obszary czerwieni są pyłami.

Zamglony obszar na środku to centrum galaktyki, w której znajduje się czarna dziura. Jeśli dobrze się przyjrzycie to zobaczycie dwa pomarańczowe „pióra” – są to strumienie materiału o wysokiej energii, które wyrzucane są w kosmos, gdy cząsteczki wirujące wokół czarnej dziury uderzają w otaczający gaz.

Jeśli interesuje Was więcej zdjęć tej galaktyki to znajdziecie je na stronie NASA.

Czytaj też: Wszechświat zaskakuje naukowców swoją szybką ekspansją

Źródło: Digitaltrends

Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!