Żołnierze z goglami IVAS mogą widzieć przez ściany

Żołnierze z goglami IVAS, gogle IVAS, IVAS

Armia opracowuje swoje nowe gogle Integrated Visual Augmentation System dla sił walczących w zwarciu. Finalnie ma to doprowadzić do tego, że żołnierze z goglami IVAS będą nawet w stanie widzieć przez ściany pojazdów bojowych.

Żołnierze z goglami IVAS Armii Amerykańskiej

Żołnierze z goglami IVAS mogą widzieć przez ściany

Armia USA jest zachwycona goglami IVAS i zażądała wydania 1,1 miliarda dolarów na zakup 40000 z nich, co wystarczyłoby na wyposażenie każdego żołnierza pierwszej linii w armii. Nic dziwnego, że te cieszą się taką popularnością, bo stanowią solidny kawał topowej technologii (via Popular Mechanics).

Te gogle mają dostęp do kanałów z kamer dookólnych zamontowanych na zewnątrz pojazdów opancerzonych, dzięki czemu jadący na pokładzie pojazdów bojowych żołnierze mogliby dosłownie „patrzeć przez ściany”. Uzyskają dzięki temu niespotykaną do tej pory orientację w terenie podczas samej jazdy bez narażania swojego życia.

Armia zaprojektowała gogle IVAS, aby działały w sposób podobny do wyświetlaczy Head-Up (HUD) w myśliwcach. Podobnie jak HUD, gogle IAVS wyświetlają informacje, a w tym mapy, wideo i zapewniają noktowizje w polu widzenia żołnierza. Chociaż te rzeczy są już teraz na wyciągnięcie ręki, gogle IVAS zapewniają im natychmiastowy dostęp do tych informacji.

Żołnierze z goglami IVAS mogą widzieć przez ściany

IVAS może również używać noktowizora termowizyjnego zamontowanego na karabinie, aby rzutować otoczenie żołnierzy w poprzek ich pola widzenia. Żołnierz może nawet wycelować karabinem zza osłony lub zza rogów i patrzeć przez lunetę, uzyskując widok, który w przeciwnym razie wystawiłby go na ostrzał. Żołnierze mogą nawet używać IAVS, aby uzyskać dostęp do kamer dronów, kiedy te przelatywałyby nad polem bitwy.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News