Reklama
aplikuj.pl

Żółtaczka noworodków będzie tańsza w leczeniu. Wszystko dzięki jednej zdeterminowanej matce

Crib A’Glow to tanie urządzenie, które służy do fototerapii noworodków, cierpiących na zaburzenia przemiany bilirubiny. Zostało zaprojektowane przez Virtue Oboro, graficzkę z Nigerii, której dziecko urodziło się z żółtaczką.

Żółtaczka noworodków wywoływana jest przez nadmiar bilirubiny. Jeśli jest nieleczona, może powodować utratę słuchu, ślepotę, uszkodzenie mózgu, a nawet śmierć. Jej leczenie jest natomiast dość proste – do tego celu stosuje się fototerapię, czyli naświetlanie jak największej powierzchni ciała za pomocą niebieskiego światła. W rozwiniętych państwach, lampy do fototerapii dostępne są praktycznie w każdym szpitalu. Gorzej, jeśli mówimy o mniej rozwiniętych państwach i szpitalach funkcjonujących na prowincjach.

W takim właśnie szpitalu, Virtue Oboro urodziła syna, u którego zaraz po urodzeniu zdiagnozowano żółtaczkę. Ze względu na brak możliwości zastosowania fototerapii, stan dziecka pogorszył się do tego stopnia, że ​​konieczna była natychmiastowa transfuzja krwi. Jej syn przeżył incydent, jednak Oboro nie zapomniała o tej sytuacji.

Tak powstał Crib A’Glow

Oboro skontaktowała się z kilkoma specjalistami medycznymi i inżynierami biomedycznymi proponując im zaprojektowanie taniego w produkcji łóżeczka fototerapeutycznego. Tak powstała firma Tiny Hearts Technologies i projekt łóżeczka Crib A’Glow. Konstrukcja jest banalnie prosta – diody LED emitujące niebieskie światło mogą być zasilane energią pochodzącą z fotowoltaiki. Ich wydajność pozwala na przeprowadzenie skuteczne fototerapii dla noworodków cierpiących na żółtaczkę.

Czytaj również: Dlaczego noworodki tracą włosy?

Łóżeczka wyprodukowane przez Tiny Hearts Technologies uratowały już 550 tys. dzieci urodzonych w szpitalach okręgowych w Maitama, Wuse i Asokoro. Oboro, oprócz właścicielki dobrze prosperującej firmy oferującej tani sprzęt do fototerapii, stała się też bardzo aktywną działaczką, która zwraca uwagę na to, jak ważny jest początkowy okres opieki nad noworodkami.