Reklama
aplikuj.pl

Dostaną najpotężniejsze amerykańskie pociski. Znamy plany marynarki USA

marynarka wojenna USA, okręty Zumwalt, broń hipersoniczna, pociski hipersoniczne

Dowiedzieliśmy się właśnie o najnowszym kontrakcie, którego doczekała się firma Lockheed Martin. W jego ramach amerykański producent sprzętu wojskowego z najwyższej półki wprowadzi na pokład potężnych niszczycielu typu Zumwalt wyjątkowy rodzaj wyrzutni pocisków.

Najpotężniejsze amerykańskie pociski trafią na Zumwalty

Kontrakt o wartości około 2 miliardów dolarów dotyczy zainstalowania wyrzutni hipersonicznych pocisków Conventional Prompt Strike (CPS) na trzech niszczycielach typu Zumwalt do połowy dekady. Przypomnijmy, że pierwotny plan obejmował stworzenie 32 okrętów, ale finalnie wyszło na to, że uda się stworzyć tylko 3 egzemplarze tych innowacyjnych projektów typu stealth. Trio, na które marynarka wojenna nie miała do niedawna większego pomysłu, stanie się pierwszymi okrętami, które będą dzierżyć hipersoniczne pociski CPS wystrzeliwane z powierzchni morza.

Czytaj też: Amerykańscy marines przetestowali nowego niszczyciela dronów

Lockheed Martin kontynuuje postęp w zakresie zdolności do uderzenia hipersonicznego dla Stanów Zjednoczonych poprzez ten nowy kontrakt. Wczesne prace projektowe są już w toku. Nasz zespół z niecierpliwością czeka na wsparcie dla myśliwców wojennych, dostarczając więcej opcji, aby jeszcze bardziej chronić Amerykę na morzu

– powiedział Steve Layne, wiceprezes Hypersonic Strike Weapon Systems w Lockheed Martin.

Czytaj też: Kolejny test pierwszego lotniskowca dla dronów. To turecki TCG Anadolu

Pociski te będą zdolne do kontrolowanego lotu z prędkością przekraczającą Mach 5 i będą w stanie przeniknąć przez obecne systemy obrony powietrznej, uderzając w cel z taką siłą, że ich głowica wybuchowa będzie jedynie wisienką na torcie totalnego zniszczenia. Z tego co wiemy, w ramach tego kontraktu Lockheed Martin wraz ze wsparciem inżynierów firm Northrop Grumman i General Dynamics Mission Systems dostarczą systemy wyrzutni, sterowania bronią, integrację platformy oraz elementy pocisku.