Zwiastun Intel Xe HGP. To architektura GPU dla gamingowych kart graficznych

Zwiastun Intel Xe HGP, architektura GPU dla gamingowych kart graficznych

Na Twitterze Intel Graphics pojawił się właśnie zwiastun nowej architektury Intel Xe HGP dla wydajnych kart graficznych przeznaczonych dla graczy.

GPU z Intel Xe HGP nadchodzi!

W krótkim nagraniu nie ma wiele, poza zapowiedzią logo Xe HPG, przedstawieniem architektury Xe LP, na której oparte są procesory iGPU Gen12 firmy oraz procesory graficzne Iris Xe MAX klasy podstawowej. Te na wizualizacji przemieniają się w większy układ, czyli GPU na bazie architektury Xe HGP, które naturalnie będą większe i wydajniejsze od wszystkiego, co Intel do tej pory stworzył na rynku graficznym.

Czytaj też: Pamięci DDR5-6400 na platformie Intel Alder Lake

https://twitter.com/IntelGraphics/status/1372594993781694465

Spodziewamy się, że rdzenie na bazie architektury graficznej Xe HPG będą produkowane w procesie technologicznym 10 Nm i poniżej za sprawą firm, takich jak TSMC i Samsung. Na ten moment wiemy z przecieków o trzech wersjach rdzeni Intel DG2 HPG, z czego dwa z nich występują w różnych konfiguracjach, wśród których wyróżnia się najwydajniejszy DG2 512EU. Ten będzie najpewniej zasilać najbardziej wydajną kartę graficzną z 4096 jednostkami cieniującymi i 8 GB/16 GB pamięci GDDR6 na 192-bitowej magistrali.