WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Zwierciadło Teleskopu Kosmicznego Jamesa Webba jest już niemal gotowe

Już w październiku roku 2018 wystrzelony zostanie Teleskop Kosmiczny Jamesa Webba. Stanie się wówczas największym optycznym teleskopem na okołoziemskiej orbicie. Dzięki lustru o szerokości 6.5 metra, będzie w stanie gromadzić światło podczerwone z odległości 13.5 miliarda lat świetlnych, pozwalając astronomom na zaobserwowanie pierwszych setek milionów lat istnienia Wszechświata.

Lustro jest jednak zbyt duże, by mogło zostać wysłane na orbitę w jednym kawałku. James Webb zostanie wyniesiony przez Ariane 5, która nie może przewozić ładunków o średnicy większej niż pięć metrów. Zważywszy, że rakiety kosmiczne są raczej smukłe [potrzebne źródło] wystrzeliwać można obiekty, które nie przekraczają pewnej szerokości. Kosmiczni inżynierowie znaleźli jednakże sposób na pokonanie również tej przeszkody – Zwierciadło Jamesa Webba zostanie ułożone z 18 sześciokątnych segmentów, zamontowanych na składanej ramie, która pełny rozmiar osiągnie dopiero po odłączeniu od rakiety.

Lustrzane segmenty muszą zostać wykonane z metalu, który jest lekki, posiada dobre parametry wytrzymałościowe i nie odkształci się na skutek ekstremalnych temperatur kosmosu. Warunki te spełnia beryl – który został już wcześnie wykorzystany do wytworzenia luster teleskopu kosmicznego – wystrzelonego w 2003 roku przez NASA Spitzer Space Telescope.

Każdy wie, że lustra teleskopowe wymagają niesamowitej precyzji – nawet niewielki ułamek milimetra może znacząco zadecydować o jakości pomiarów. Technicy starannie polerowali lustra, sprawdzali jakość wykonanej pracy i polerowali lustra ponownie, po czym pokrywali je cienką warstewką złota, które bardzo dobrze odbija promieniowanie podczerwone. Pozwoli ono zatem na lepsze skoncentrowanie światła z najbardziej odległych obiektów.

Warstwa złota ma jedynie 100 nanometrów grubości. dla porównania, 100 nanometrów to rozmiar największej cząstki jaka może przecisnąć się przez chirurgiczną maskę. Dlatego warstwa złota jest niewidoczna podczas oglądania lustra z boku, pomimo, że istotnie zmienia jego wygląd. Poniżej można zobaczyć segment pokryty złotem (po lewej), oraz taki, który został jedynie wyszlifowany )po prawej).

Test_mirror_segments_for_the_James_Webb_Space_Telescope

Od czasu wykonania powyższej fotografii, 18 segmentów zwierciadła Webba zostało pokrytych złotem, jak również cienką warstwą szkła, które ma chronić warstwę szlachetnego metalu przed zadrapaniem.

[źródło: gizmodo.com grafika:  esa.int]