Reklama
aplikuj.pl

Zwycięzcy konkursu AIA/ALA na najciekawszą bibliotekę

Zwycięzcy konkursu AIA/ALA na najciekawszą bibliotekę
Zwycięzcy konkursu AIA/ALA na najciekawszą bibliotekę

Konkurs Library Building Awards, w którym to Amerykański Instytut Architektów i Amerykańskie Stowarzyszenie Bibliotek ocenia najciekawsze projekty bibliotek publicznych został już rozstrzygnięty. Nagrody zgarnęło sześciu zwycięzców, czyli architektów odpowiedzialnych za projekty… o ile ci są zameldowani w USA. Pomimo tego, że bierze się pod lupę biblioteki z całego świata, tym razem i tak wygrały budowle w Ameryce Północnej. 

Najbardziej imponującą biblioteką została Calgary Central Library autorstwa Snøhetta i Dialog wybudowana na ciasnej i niezgrabnej działce w śródmieściu, przez którą przejeżdża pociąg, dlatego też wymagała zastosowania solidnej izolacji akustycznej. Postawiono więc na otoczenie budynku energooszczędną, potrójnie przeszkloną fasadą z sześciokątnym wzorem ze spiekanego szkła i paneli aluminiowych. Do budynku wchodzi się przez duży drewniany łuk zainspirowany formacją chmur Chinook. Do tego wykończenia z drewna i przyciągające wzrok atrium nie dziwi, że w realizację tego projektu zaangażowano znaczną wiedzę techniczną.

A teraz nieco mniej widowiskowe, ale nadal ciekawie wyglądające biblioteki. Kolejną z nich jest Regionalna wolna Biblioteka Publiczna w Południowym Louisville, autorstwa MSR Design i JRA Architects. W niej wyjątkowa jest sama lokalizacja, bo biblioteka została wybudowana zaledwie 4,5 od naturalnej linii drzew. Na ich tle jego kanciasta forma ze sporymi panelami szkła z myślą o czerpaniu naturalnego światła wygląda wprost fenomenalnie, a sam układ pomieszczeń został starannie przemyślany i zawiera ruchomy system ścian i minimalne kolumny wewnętrzne, aby zapewnić wyższą elastyczność.

Pozostałych czterech zwycięzców poszło już w nieco bardziej tradycyjną ścieżkę i choć nadal są warte naszej uwagi, to wiele ciekawego o nich nie można napisać. Oto więc fotka biblioteki publicznej Albion autorstwa Perkins+Will, która zastępuje starą bibliotekę publiczną w Toronto:

Skidmore, Owings & Merrill’s Barnard College – The Milstein Center w Nowym Jorku

Colorado College Tutt Library Expansion and Transformation:

Biblioteka półksiężyca w Kalifornii:

Czytaj też: Norweski Mjøstårnet oficjalnie najwyższym na świecie budynkiem z drewna

Źródło: New Atlas, AIA/ALA