WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Zwycięzcy konkursu IBM wyciągają dłoń w stronę strażaków

W ramach konkursu Call for Code 2019 organizowanego przez IBM nagrody doczekał się hiszpański zespół Prometeo, który stworzył urządzenie specjalnie z myślą o strażakach.

Czytaj też: Google zakończy produkcję Pixel 3

Pomysł Prometeo okazał się wyjątkowy, co potwierdza „pobicie” pozostałych 5000 zgłoszeń z 165 krajów. W ramach tego konkursu IBM chciało, aby firmy z całego świata stworzyły i ewentualnie wdrożyły technologię na zasadzie licencji open source dla jednego z najniebezpieczniejszych zawodów na świecie.

Prometeo opracowało platformę opartą na sztucznej inteligencji, która jest w stanie monitorować zdrowie i bezpieczeństwo strażaków w czasie rzeczywistym. Robi to za pomocą noszonego urządzenia wielkości smartfona na ramieniu, które gromadzi dane środowiskowe na temat warunków, w jakich znajdują się strażacy. Można to następnie wykorzystać do stworzenia zindywidualizowanych strategii lub powiadomień o skumulowanym narażeniu strażaków na dym i substancje toksyczne podczas pracy. Jak komentuje założyciel firmy:

To niesamowite,  że dzisiaj nie ma takiego programu, który mógłby monitorować zdrowie strażaków. Staraliśmy się użyć kombinacji czujników, uczenia maszynowego i podstawowej technologii informatycznej, aby zarejestrować wszystkie rzeczy, które dzieją się ze strażakiem podczas pożaru.

Projekt jest wciąż na wczesnym etapie. Po zdobyciu dużej wygranej w konkursie Call for Code zespół przeprowadzi testy terenowe z udziałem strażaków w hiszpańskim regionie Katalonii, aby ulepszyć swoją technologię. Dostali na to całe 200000$ w formie nagrody i choć nie jest jasne, kiedy i czy w ogóle Prometeo wprowadzi na rynek swój nienazwany produkt, to jest to coś, na co powinni znaleźć się inwestorzy.

Czytaj też: Robot H-1 przybrał sztuczną skórę ze zmysłem dotyku

Źródło: Digital Trends