WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Żywsze i dynamiczniejsze roboty, dzięki odkryciu Disney Research

Firma Disney Research postanowiła zrewolucjonizować lekkie i dynamiczne roboty, które do tej pory cierpiały na nadwrażliwość na drgania przy praktycznie każdym ruchu. Problem polega na tym, że gdy część robota porusza się dynamicznie, wszystkie elementy, do których jest przyczepiona, wyginają się i wibrują.

Czytaj też: Obszary asteroidy Bennu doczekają się mitologicznych nazw

Na targach SIGGRAPH 2019 Disney Research zademonstrowało swoją skuteczną metodę tłumienia drgań dla robotów, które bez niej wyginałyby się, jak oszalałe. Cały proces naprawy tego problemu sprowadzał się do optymalizacji konkretnych ruchów w celu tłumienia wibracji za pomocą narzędzia obliczeniowego opisanego w artykule Disneya.

Nie można tego zobaczyć w czasie rzeczywistym, ale narzędzie korzysta z modelu robota, aby przewidzieć, jak będzie wibrować, a następnie poinstruować silniki, aby wykonały bardzo nieznaczne (ale bardzo dokładne) dodatkowe ruchy konieczne, aby przeciwdziałać wibracjom. Nie wpływa to przy okazji na sam ruch i dynamikę robota.

Ta technika wymaga wcześniejszej symulacji i obliczeń, a jej skuteczność zależy w dużej mierze od tego, jak dobry jest model robota. Zasada jest jednak prosta – im bardziej skomplikowany i rozbudowany, tym trudniejszy do opanowania pod kątem tego typu drgań. Cały proces i efekt został świetnie ukazany powyżej.

Czytaj też: Obejrzyj pierwszy w historii manewr między dwoma CubeSat na orbicie

Źródło: Spectrum