WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Testy

Test chłodzenia Scythe Fuma

Scythe Fuma to chłodzenie dwuwieżowe, posiadające dwa wentylatory. W teorii wydaje się całkiem ciekawą propozycją w szczególności, że cena nie jest bardzo wysoka. A jak jest w praktyce?

Opakowanie jest dosyć tajemnicze- mało z niego wynika. Wraz z chłodzeniem otrzymujemy instrukcję, zestaw montażowy, pastę termoprzewodzącą, kabel typu Y oraz klipsy montażowe. Te ostatnie pozwalają na montaż do 3 wentylatorów. Instrukcja jest przejrzysta i mimo braku opisów w języku polskim dobrze wyjaśnia montaż.  Pasta pozwala na jeden montaż chłodzenia.

Konstrukcja jest typowym przedstawicielem double tower. Fuma ma wymiary 137 x 149 x 130 mm i waży 920 g. Wygląd nie powala- chłodzenie jest całe srebrne, ostatnie finy wręcz są lustrem. Niestety przez to jest ono bardzo podatne na odciski palców. Ciekawą konstrukcją są same finy. Zostały one ułożone naprzemiennie i ich na brzegach zostały wycięte kształty. Ma to wpłynąć pozytywnie na przepływ powietrza. W praktyce bardzo utrudnia to montaż środkowego wentylatora- jest to prawdziwa udręka. Podstawka została wykonana na idealne lustro. Odchodzi od niej sześć 6 mm ciepłowodów. Jakoś wykonania także jest dobra, nie mam nic do zarzucenia. Tak naprawdę Fuma ma wg mnie jedną wadę- wygląd. Gdyby tylko dodać ciekawe górne finy, jakieś logo to od razu całość ładniej by wyglądała.

Oba dołączone śmigła to modele Slip Stream 120 PWM (SY1225SL12M-CJP). Kręcą się one z maksymalną prędkością równą 1400 RPM generując przy tym przepływ powietrza równy 79 CFM oraz hałas na poziomie 28 dBA. Posiadają one 9 skrzydełek oraz łożysko ślizgowe. Są one też typowymi konstrukcjami- brak w nich różnych ulepszeń. Oczywiście obydwa śmigła zakończone sa wtyczką 4 pin czyli posiadają PWM.

Testy i podsumowanie

1) W testach wydajności chłodzenia, podane temperatury to średnia wyliczona z czterech rdzeni. Użyliśmy aplikacji Prime95 26.6 , czas testu to 30 minut. Temperatura otoczenia wynosiła 23°C. Wentylatory były podłączane poprzez przejściówkę 3pin -> molex, aby uzyskać największe możliwe prędkości obrotowe. Na górze obudowy zostały zamontowane dwa dodatkowe wentylatory: Enermax T.B. Vegas PCGH oraz LEPA Casino.
2) Test głośności wykonywany był z odległości 20 cm od wentylatora. Śmigło zostało zamontowane na coolerze. Głośność otoczenia wynosiła 32 dBA. Testy zostały wykonane za pomocą urządzenia Voltcraft sl-100. Jego dokładność wynosi +/- 2%.

Fuma to zdecydowanie najwydajniejsze chłodzenie z tej listy. Na każdych obrotach wygrywało ono z konkurencją, nawet jeśli były to minimalne różnice. Niestety zostało to okupione dość wysoką głośnością w szczególności na najwyższych obrotach wentylatorów. Na 800 RPM jest już cicho, jednakże konkurencja ciągle jest cichsza.

Scythe Fuma kosztuje około 200 zł. Jest to naprawdę wydajna konstrukcja, która w tej cenie powinna zadowolić większość osób. Niestety, trochę gorzej wypada pod względem kultury pracy- jest to wadą zastosowania dwóch wentylatorów. Jakość wykonania także jest całkiem niezła. Ponownie jednak Scythe nie przyłożyło się do wyglądu. W tej cenie jest to jedna z wydajniejszych konstrukcji, która pozwoli na rozwinięcie skrzydeł podczas podkręcania procesora.