Drony wojskowe z dnia na dzień zyskały na ogromnej popularności. Nie bez znaczenia było zabójstwo generała Sulejmaniego, którego dokonano za pomocą Reapera. Każda tego typu jednostka jest niezwykle droga, ale ile właściwie kosztuje? Poznajcie 10 najdroższych dronów wojskowych.
Drony, czyli bezzałogowe statki powietrzne (UAV), do lotu nie wymagają załogi obecnej na pokładzie, a także nie mogą zabierać pasażerów. Są pilotowane zdalnie i są często wykorzystywane przez siły zbrojne na całym świecie – zarówno do obserwacji, rozpoznania, jak i niszczenia celów naziemnych. Najsłynniejszym drożej wojskowym na świecie jest chyba MQ-1 Predator, którego amerykańska armia użyła w wielu ważnych misjach, m.in. do namierzenia Osamy bin Ladena. Dzisiaj jednak używa się już nowszych maszyn. Oto te najdroższe.
Dassault nEUROn
- Koszt: 25 mln $
Nasze zestawienie zaczynamy od nEUROna, czyli doświadczalnego UAV, zbudowanego w technologii stealth. Jego producentem jest francuska firma Dassault Aviation. Nie jest to konkretny model, a platforma demonstracyjna pokazująca, w jakim kierunku powinna być rozwijana technologia dronów wojskowych. Dron ma 9,5 m długości, a rozpiętość skrzydeł sięga 12,5 m. Może rozpędzić się do 980 km/h i latać na wysokości 14 km.
CASC CH-5 Rainbow
- Koszt: 30 mln $
Rainbow to chiński dron wielozadaniowy. Jest to produkt China Aerospace Science & Technology Corporation. Ten UAV jest używany przez Chiny i Arabię Saudyjską. Szczegóły techniczne CH-5 Rainbow są niejasne, ale niektóre źródła porównują go do MQ-9 Reapera pod kątem możliwości. Dużą zaletą urządzenia jest cena – 30 mln $ za sztukę jak za drona wojskowego, to niewiele. CH-5 jest w służbie od 2017 r., ale trwają prace nad jego następcą i mocniejszymi wcieleniami.
IAI Eitan
- Koszt: 35 mln $
IAI Eitan to jedyny z tym zestawieniu izraelski dron. Jego powstanie owiane było dużą tajemnicą. Zarówno specyfikacja, jak i możliwości nie zostały zweryfikowany. Wiadomo, że osiąga wysoki pułap, daleki zasięg i może przenosić sporo amunicji. Podobno może latać przez 72 godziny i jednorazowo przenieść z jednego miejsca na drugie aż 5500 kg amunicji. Podobno testowane są jego nowe wersje, ale izraelska armia nie ujawnia oficjalnych danych.
MQ-9 Reaper
- Koszt: 64 mln $
MQ-9 Reaper to obecnie najsłynniejszy dron na świecie. To właśnie on dokonał ataku, który doprowadził do śmierci generała Sulejmaniego. Można by o nim napisać osobny artykuł, bo o możliwości i zastosowania Reapera są trudne do przecenienia. Obecnie w amerykańskiej armii służy 93 jednostek Reaper. Jest to pierwszy „myśliwy-zabójca”, następca popularnego MQ-1 Predator. Ten UAV ma 11 m długości, 3,8 m wysokości, a rozpiętość jego skrzydeł to 20 m. Może przemieszczać się 3 razy szybciej niż MQ-1 (480 km/h), a jego zasięg to 5900 km.
EADS Talarion
- Koszt: 80 mln $
EADS (European Aeronautic Defence and Space Company) to oddział Airbusa zajmujący się przemysłem lotniczo-zbrojeniowym. Talarion został zbudowany w 2008 r., a pierwszy lot drona odbył się w 2015 r. Oficjalnie w służbie jest od 2018 r. To bezzałogowy pojazd klasy Medium-altitude long-endurance (MALE), który ma niecałe 10 m długości, a rozpiętość jego skrzydeł to imponujące 29 m. Dron może rozpędzić się do 643 km/h, a jego pułap wynosi 16 000 km. Może wykonywać misje rozpoznawcze oraz transportowe.
MQ-4C Triton
- Koszt: 120 mln $
MQ-4C Triton to konstrukcja oparta na dronie RQ-4 Global Hawk. Triton jest prawdopodobnie najważniejszym UAV US Navy. Mimo iż MQ-4C jest statkiem bezzałogowym, sterowanym zdalnie, to do obsługi wymaga aż 5-osobowej załogi. Maszyna została stworzona do prowadzenia obserwacji i rozpoznania na dużym obszarze – ma wspierać i uzupełniać flotę patrolowych samolotów P-8 Poseidon. Długość Tritona to 14,5 m, wysokość 4,7 m, a rozpiętość skrzydeł wynosi blisko 40 m. Dron ma zasięg 15 000 km, a w powietrzu może utrzymywać się przez 30 h.
RQ-4 Global Hawk
- Koszt: 131 mln $
RQ-4 Global Hawk to zaawansowany bezzałogowy statek powietrzny produkowany przez Northrop Grumman. Jest wyposażony w wiele kamer i czujników, które umożliwiają prowadzenie działań operacyjnych w każdą pogodę, w dzień lub w nocy. Global Hawk może latać przez 24 godziny na pułapie 20 km. Dron ma 13,4 m długości, 4,6 m wysokości, a rozpiętość jego skrzydeł wynosi 35,5 m. W 2014 r. RQ-4 wykonał lot trwający 34,4 h – to najdłuższy lot tego typu maszyny (bez tankowania w powietrzu).
MQ-25 Stingray
- Koszt: 201 mln $
MQ-25 Stingray to pierwszy w historii UAV przeznaczony do wypełniania zadań powietrznego tankowca. Jego gotowość operacyjna jest szykowana na 2024 r., chociaż pierwsze prototypy były już testowane w powietrzu. Producentem MQ-25 jest Boeing, który wygrał z konkurencją konkurs na budowę statku powietrznego następnej generacji, a na jego realizację dostał 804 mln $. Stingray zabierze na pokład 6800 kg paliwa, a jego zasięg to 965 km. Ma mieć zdolność tankowania innych dronów, a nawet samolotów.
BAE Systems Taranis
- Koszt: 206 mln $
Celtycki bóg piorunów – Taranis – byłby prawdopodobnie dumny z tego drona. Jest wciąż rozwijany, a w użyciu będzie w okolicach 2030 r. Ma 11,35 m długości, 4 m wysokości, a rozpiętość jego skrzydeł wynosi 9,94 m. Został wykonany w technologii stealth (konstrukcja latającego skrzydła). Silnik Rolls-Royce Adour (podobny do tego w nEUROn-ie) pozwala maszynie rozpędzić się do prędkości 800-1100 km/h.
X-47B Pegasus
- Koszt: 405 mln $
Najnowocześniejszy dron wojskowy, który przez wielu jest określany mianem „świnki morskiej”. X-47B jest przeznaczony do operowania z lotniskowców. Ma 11,6 m długości, 3,1 m wysokości, a rozpiętość jego skrzydeł wynosi 18,9 m. Dron został wykonany w technologii stealth i może utrzymywać się w powietrzu przez 12 h. W niedalekiej przyszłości prawdopodobnie będzie podstawowym wyposażeniem amerykańskiej armii.