Reklama
aplikuj.pl

10 najgorętszych miejsc na świecie

W naszej osobliwej podróży dookoła świata zapraszamy w rejony, w których temperatura niejednokrotnie przekracza 40, a nawet 50 stopni Celsjusza. Oto najgorętsze miejsca na Ziemi.

Globalne ocieplenie sprawiają, że pogoda, którą obserwujemy za oknem coraz częściej płata figle. Lata nie są tak upalne jak kiedyś, a w zimach częściej z nieba spada deszcz zamiast śniegu. Mimo tego, wokół wciąż są lokacje, które można by określić mianem „piekła na Ziemi”. Poznajcie 10 najgorętszych miejsc na świecie.

Kotlina Danakilska – Etiopia

Kotlina Danakilska

Kotlina Danakilska to depresja położona w północnej Etiopii, południowo-wschodniej Erytrei i zachodnim Dżibuti. Zamieszkują ją wędrowni Afarowie, którzy są wrogo nastawieniu do przybyszów. Pod względem średniej temperatury rocznej, jest to najcieplejsze miejsce na Ziemi (średnia to 35 stopni Celsjusza). Nigdy nie odnotowano tu temperatury niższej od 23 stopni Celsjusza, a temperatury w granicach 50 stopni Celsjusza nie są rzadkością.

Tirat Cewi – Izrael

Tirat Cewi

Tirat Cewi to kibuc położony w depresji Rowu Jordanu, w północnej części Izraela. Okolica jest stosunkowo płaska, opada jednak w depresję rzeki Jordan. Wokół są obecne liczne źródła, z których woda jest transportowana do stawów hodowlanych. W takich miejscach bez wody nie ma życia – jakiegokolwiek. 21 czerwca 1942 r. w Tirat Cewi odnotowano temperaturę 53,9 stopni Celsjusza, co stanowi rekord na kontynencie azjatyckim.

Timbuktu – Mali

Timbuktu

Timbuktu to miasto w Mali, nad rzeką Niger, założone przez nomadyczny lud Tuaregów. Przez wieki stanowiło ono centrum wymiany handlowej między różnymi częściami Afryki, ale z powodu względnej niedostępności miasta, utrwalił się mit Timbuktu jako miejsca odległego i egzotycznego. Po części takie właśnie jest. Otoczenie stanowią tereny pokryte wydmami i regularnie odnotowuje się tu temperatury na poziomie 54 stopni Celsjusza.

Kibili – Tunezja

Kibili

Kibili to miasto w centralnej Tunezji, które było jednym z głównych ośrodków handlu niewolników afrykańskich, sprzedawanych do Europy. Ludność miasta jest wielce zróżnicowana (w porównaniu do innych tunezyjskich miast) i stanowią ją trzy grupy etniczne: Arabowie, Berberowie i Murzyni. W 1931 r. odnotowano tu temperaturę na poziomie 55 stopni Celsjusza, a 50-stopniowe upały nie są tu rzadkością. Nie jest to najlepsze miejsce do życia na świecie, ale tubylcy przystosowali się do wysokich temperatur.

Ar-Rab al-Chali – Arabia Saudyjska

Położenie pustyni Ar-Rab al-Chali

Ar-Rab al-Chali to wyjątkowo upalne i niedostępne miejsce. Jest to pustynia piaszczysta (największa tego typu na świecie) w południowej części Półwyspu Arabskiego. Nazwa pustyni w dosłownym tłumaczeniu oznacza „pusty kwartał”. Beduini czasami nazywają ją Ar-Rimal, co w dosłownym tłumaczeniu znaczy „piach”. Jest to jedno z najbardziej suchych miejsc na świecie, a temperatury sięgają tu 56 stopni Celsjusza.

Dolina Śmierci – USA

Góry w Dolinie Śmierci

Dolina Śmierci to bezodpływowa depresja na pustyni Mojave, w południowej części Kalifornii. Najniżej położony punkt znajduje się 86 m p.p.m. i jest tym samym największą depresję w Ameryce Północnej. Dolinę otacza pasmo górskie Panamint. Klimat tu panujący jest wybitnie suchy, a rocznie nie spada tu więcej niż 50 mm deszczu. W lipcu 1913 r. odnotowano tu temperaturę na poziomie 56,7 stopni Celsjusza, co stanowi światowy rekord odnośnie temperatury powietrza.

Al-Azizijja – Libia

Al-Azizijja to miasto w północno-zachodniej Libii. We wrześniu 1922 r. odnotowano tu temperaturę wynoszącą 58 stopni Celsjusza, która przez długi czas była uznawana za najwyższą odnotowaną na świecie. Okazało się jednak, że badacz popełnił błąd, odnotowując temperaturę ok. 2 stopnie wyższą od rzeczywistej. Temperatury przekraczające 55 stopni Celsjusza nie są tu jednak rzadkością.

Kotlina Turfańska – Chiny

Kotlina Turfańska

Kotlina Turfańska to kotlina w zachodnich Chinach, we wschodnim Tienszanie, między pasmami Bogda Shan a Qoltag. Głównym miastem tego regionu jest oaza Turfan. Kotlina to rów tektoniczny utworzony w trzeciorzędzie, a panujący tu klimat jest skrajnie suchy, z bardzo gorącymi latami i chłodnymi zimami. Satelita NASA zmierzył w jednym z niezamieszkałych regionów temperaturę powietrza na poziomie 66,7 stopni Celsjusza.

Badlands – Australia

Australijskie bezdroża

Badlands to obszary wyżynne, głównie w strefie klimatu suchego i półsuchego. jest tu niewiele roślin, a powierzchnia jest silnie rozczłonkowana przez sieć głębokich wąwozów. Erozja wodna spowodowana przez opady sprawia, że powstają tu różne nietypowe formy terenu, np. ostańce, iglice czy góry świadków. Badlands występują w wielu częściach świata, a ze względu wyjątkową niegościnność dla ludzi, pomiary temperatur dokonują satelity. W 2002 r. jeden z nich odnotował temperaturę na poziomie 69,3 stopni Celsjusza w australijskich Badlands.

Daszt-e Lut – Iran

Widok z kosmosu na ten region

Daszt-e Lut to pylasto-żwirowa pustynia we wschodnim Iranie. Leży ona w obszarze klimatu podzwrotnikowego, wybitnie suchego z roczną sumą opadów poniżej 100 mm. Bezsprzecznie jest to obecnie najgorętsze znane nam miejsce na Ziemi. W 2005 r. satelita NASA zanotował temperaturę 70,7 stopni Celsjusza. Trudno nawet to sobie wyobrazić. Tej pustyni lepiej nie uwzględniać w wakacyjnych planach, no chyba że i tak wybieracie się do Iranu i chcielibyście na własnej skórze odczuć prawdziwe „piekło”.