Reklama
aplikuj.pl

10 najlepszych sił specjalnych na świecie

Operacyjne siły specjalne to najbardziej zdyscyplinowane oddziały na świecie. Należący do nich żołnierze i policjanci przechodzą rygorystyczne procesy selekcji w celu przygotowania do niekonwencjonalnych zadań bojowych. Poznajcie 10 najbardziej elitarnych jednostek na świecie.

Świat nigdy nie będzie wiedział dokładnie, co osiągnęły opisywane jednostki, gdyż ich akta są utajnione. Wiadomo, że istnieją i cały czas prowadzą działania na wszystkich kontynentach. Nie wiadomo, co dokładnie robią i gdzie stacjonują. Oto specjaliści, jakich mało.

Snow Leopard Commando Unit

Grupa Chińskiej Republiki Ludowej nazwana na cześć wytrwałości wilków arktycznych i ich zdolności do przetrwania w trudnych warunkach. Od momentu powstania, spędzili pięć lat na tajnym szkoleniu w celu walki z terroryzmem, kontroli zamieszek i usuwania bomb podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Pekinie w 2008 r. Snow Leopard Commando Unit (SLCU) szczyci się szybkością i dokładnością strzelania, wytrzymałością oraz poświęceniem. Każdy rekrut musi służyć w Ludowej Policji Zbrojnej przez 1-2 lata, a później przejść testy fizyczne i psychologiczne.

Special Boat Service

„Nie siłą, a podstępem” – to motto Special Boat Service (SBS) – brytyjskiej jednostki sił specjalnych przeznaczonej do działań na morzu. Oddział skupia się na działaniach w wodzie, takich jak abordaż, minowanie okrętów, odbijanie statków i platform wiertniczych. To brytyjski odpowiednik Navy SEALs. Struktura jednostki liczy ok. 100-200 komandosów, podzielonych na cztery eskadry. Podczas selekcji odpada 90% kandydatów, a cały proces kończy się testem wytrzymałościowym i 40-kilometrowym marszem, który musi zostać ukończony w mniej niż 20 godzin.

GROM

Jednostka Wojskowa GROM im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej to oddział uformowany w 1990 r. w odpowiedzi na postrzelenie przez terrorystów w Bejrucie dwojga Polaków w odwecie za pomoc polskiego rządu w emigracji Żydów z ZSRR do Izraela. GROM prowadzi szeroką gamę operacji specjalnych – od działań ratunkowych, przez akcje bezpośrednie, po działania antyterrorystyczne. Jednostka istniała w tajemnicy aż do 1994 r., kiedy to zostały wysłane na Haiti w ramach operacji Przywrócić Demokrację. To zdecydowanie jedna z najlepszych jednostek specjalnych na świecie – szanowana w każdym kraju. Mamy z czego być dumnym.

Bordowe Berety

Grupa Służb Specjalnych Armii Pakistańskiej, znana także jako Bordowe Berety, ze względu na charakterystyczne nakrycie głowy. Bordowe Berety zostały stworzone w celu walki z terroryzmem, ekstremizmem i separatyzmem. Szkolenie składa się z wyczerpującego, 25-tygodniowego kursu. Tylko 5% rekrutów kończy szkolenie – mniej niż we wspomnianym SBS. Jednostka jest aktywnie zaangażowana w misje antyterrorystyczne – od punktów zapalnych wzdłuż granicy indyjsko-pakistańskiej, przez konflikt w Afganistanie, po Operację Zarb-e-Azb.

Delta Force

Delta Force to elitarna jednostka antyterrorystyczna armii amerykańskiej, która została utworzona w 1977 r., wzorowana na brytyjskiej Special Air Service (SAS). W skład Delta Force wchodzą byli rangersi, „zielone berety” oraz żołnierze ze 101. Dywizji Powietrznodesantowej i 82. Powietrznodesantowej, lecz przyjmowani są również żołnierze z innych jednostek amerykańskich. Komandosi Delta Force specjalizują się w akcjach odbijania zakładników, zwykle z uprowadzonych samolotów. Składa się z trzech szwadronów, a każdy może być podzielony na mniejsze jednostki. Eksperci przyznają, że Delta Force jest najlepiej wyposażoną jednostką specjalna na świecie – często używając także prototypów broni.

Grupa Interwencyjna Żandarmerii Narodowej

Grupa Interwencyjna Żandarmerii Narodowej (GIGN) jest jedną z najbardziej doświadczonych organizacji antyterrorystycznych na świecie. Założona w 1973 r., powstała po wydarzeniach w czasie olimpiady w Monachium w 1972 r. Program szkoleniowy GIGN jest brutalny i trwa 14 miesięcy, chociaż większość rekrutów nie wytrzymuje tak długo. W skład GIGN wchodzi jedna z najlepszych dywizji strzelców na świecie. Plotka głosi, że 6-strzałowy rewolwer kalibru .357 stał się ich oficjalną bronią, a każdy z tych sześciu nabojów trafi w cel.

Sajjeret Matkal

Sajjeret Matkal to izraelska jednostka sił specjalnych, nazywana jest także jako Jednostka 269 lub Jednostka 262. Powstała w 1957 r. i wzorowano ją na brytyjskim SAS. Jest przygotowana do prowadzenia różnorodnych operacji specjalnych: rozpoznania i zbierania informacji, działań antyterrorystycznych, a także akcji bezpośrednich i działań specjalnych (m.in. na tyłach przeciwnika). Jednostka jest także używana do ratowania zakładników poza granicami Izraela. Motto jednostki można przetłumaczyć jako: „kto się odważy, zwycięży”.

Fuerza de Guerra Naval Especial

Fuerza de Guerra Naval Especial to hiszpańska jednostka specjalna utworzona w 2009 r. Jest odpowiedzialna za walkę z terroryzmem, wysadzanie wrogich obiektów oraz działania ratownicze. Ma duże doświadczenie w odbijaniu zakładników od piratów. W 2011 r. uratowała francuskiego zakładnika z rąk somalijskich piratów.

Specnaz

Specnaz, czyli Wojska Specjalnego Przeznaczenia Federacji Rosyjskiej, to siły specjalne wojsk radzieckich, a teraz Federacji Rosyjskiej. Nazwa „Specnaz” jest zbitką słów „specjalnoje naznaczenije”, czyli „specjalne przeznaczenie”. Jednostki Specnazu zostały po raz pierwszy użyte podczas wojny domowej w Hiszpanii, działały także w trakcie II wojny światowej, ale ich największy rozwój rozpoczął się w latach 50. ubiegłego wieku. Specnaz ma duże tradycyjne zaplecze do rozpoznawania pól bitwy i atakowania wrogich sił, ale jedną z rzeczy, która odróżnia ich od amerykańskich operatorów, jest ich swoboda w „mieszaniu i dopasowywaniu” broni. W ostatnich latach Rosja coraz mocniej modyfikuje swoje siły specjalne w porównaniu do amerykańskiego odpowiednika.

US Navy SEALs

Navy SEALs to prawdopodobnie najsłynniejsza i najbardziej elitarna jednostka specjalna na świecie. Siły te powstały na polecenie prezydenta Kennedy’ego i walczyły w każdym większym amerykańskim konflikcie od czasu wojny wietnamskiej. Operują głównie na lądzie, również w sytuacjach niebędących wojnami. Niezwykle trudno dostać się na szkolenie – wielu rekrutów nie radzi sobie nawet z testem wstępnym, który musi podjąć każdy, kto składa dokumenty. Ochotnicy, którzy przebrną przez 25-tygodniowy „podstawowy kur niszczenia podwodnego” (BUD/S), muszą odbyć szkolenie w ramach 16-tygodniowego kursu SQT, aby zakwalifikować się do plutonu Navy SEAL. Dopiero po tym wszystkim, mogą nosić tzw. Trójząb SEALsów.