Reklama
aplikuj.pl

10 najniebezpieczniejszych krajów na świecie

Dzisiaj możliwości podróżowania po świecie są mocno ograniczone, ale pewnego dnia wszystko wróci do normy. Warto zastanowić się, gdzie wybierzemy się na pierwszą wycieczkę po zniesieniu ograniczeń związanych z pandemią. Podpowiadamy – byle nie do jednego z tych miejsc!

Każdego roku Institute for Economics and Peace (IEP) publikuje raport nazwany Global Peace Indeks. Jest to jedyny na świecie raport, który mierzy stopień bezpieczeństwa danego kraju w oparciu o 23 różne wskaźniki, m.in. zagrożenia polityczne, liczbę zgonów w wyniku konfliktów wewnętrznych i wskaźnik zabójstw.

Raport ocenia 163 kraje, w których mieszka ponad 99% światowej populacji. Poniżej znajdziecie 10 najniebezpieczniejszych krajów na świecie – wizytę w nich lepiej sobie odpuścić. Mały spoiler: wśród nich nie ma ani jednego europejskiego państwa.

Rosja

Na miejscu dziesiątym najbardziej niebezpiecznych państw świata: Rosja. Wysoki stopień militaryzacji Rosji przyczynia się do obecności na tej liście. Kraj ten ma także jeden z najwyższych wskaźników eksportu broni w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Rosja jest podatna na działanie międzynarodowych i lokalnych grup terrorystycznych oraz jednostek inspirowanych ideologiami ekstremistycznymi.

Demokratyczna Republika Konga

Dziewiątym krajem w zestawieniu jest Demokratyczna Republika Konga. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), kraj ten doświadczył ostatnio wybuchu epidemii wirusa Ebola, w wyniku której zginęło ponad 2200 osób – to więcej niż liczba zgonów z powodu COVID-19 w Polsce. W kraju często dochodzi do brutalnych demonstracji. Powszechne są również przestępstwa z użyciem przemocy, takie jak napady z bronią w ręku czy rozboje, a policja nie ma odpowiednich środków, by skutecznie reagować.

Libia

Na miejscu ósmym: Libia. Kraj ten cały czas doświadcza wysokiego poziomu przestępczości, niepokojów społecznych, porwań, konfliktów zbrojnych i aktów terroryzmu. Przemoc w Libii jest głównie spowodowana przez bojówki, które nadal ścierają się ze sobą o terytorium i zasoby. Kilka zamachów przeprowadziła także ISIS – zginęli w nich zarówno cywile, jak i członkowie sił bezpieczeństwa. Stolica – Trypolis – i inne duże miasta, są często miejscami walk milicji z terrorystami.

Republika Środkowoafrykańska

Republika Środkowoafrykańska to siódmy najbardziej niebezpieczny kraj na świecie. Pomimo porozumienia pokojowego podpisanego w 2017 r., w kraju cały czas króluje chaos i bezprawie. Głównym źródłem niepokojów w Republice Środkowoafrykańskiej są starcia między rebeliantami Seleka a bojówkami Antybalaka. Konflikt doprowadził do wewnętrznego przesiedlenia 620 tys. osób i spowodował napływ 570 tys. uchodźców do krajów sąsiednich. Powszechne są tu porwania, grabieże i liczne akty łamania praw człowieka.

Somalia

Somalia kiedyś była uważana za najniebezpieczniejszy kraj na świecie, a teraz jest na miejscu szóstym w zestawieniu. Somalia jest krajem o wysokim ryzyku porwań – zarówno przez lokalne bojówki, jak i przez piratów. Prawdopodobne są ataki terrorystyczne na międzynarodowym lotnisku w Mogadiszu, w budynkach rządowych, hotelach i restauracjach. Cudzoziemcy, urzędnicy rządowi i pracownicy ONZ są celami tych ataków. Susze i braki żywności w Somalii spotęgowały i tak już niestabilne nastroje.

Irak

Na miejscu piątym najniebezpieczniejszych państw na świecie znalazł się Irak. Nadal trwają w nim konflikty zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Realne są ataki terrorystyczne – ISIS wciąż przechwytuje i zabija cywilów oraz członków irackich sił zbrojnych. Powszechne są przypadki łamania praw człowieka, w tym wolności zgromadzeń i praw kobiet. Szczególnie narażeni na przemoc i porwania są obywatele amerykańscy.

Jemen

Jemen to kraj, który też warto sobie odpuścić, chyba, że jesteście korespondentem wojennym lub pracujecie dla „National Geographic”. Jemeńska wojna domowa rozpoczęła się w 2015 r. między dwoma frakcjami: rządem kierowanym przez prezydenta Abd Rabbuha Mansura Hadiego i ruchem zbrojnym Huti. Według ONZ, Jemen przeżywa najgorszy kryzys humanitarny na świecie. Cztery lata trwającego konfliktu doprowadziły do tego, że 4,3 mln ludzi opuściło swoje domy, a 14 mln jest zagrożonych głodem i śmiertelnymi chorobami. Około 80% ludności Jemenu potrzebuje pomocy humanitarnej.

Sudan Południowy

Podium najniebezpieczniejszych krajów na świecie otwiera Sudan Południowy. W państwie tym na porządku dziennym są konflikty, niepokoje społeczne i powszechne przestępstwa z użyciem przemocy, m.in. rabunki, napady, kradzieże samochodów i porwania. Konflikt zbrojny toczy się głównie między rządem kraju a grupkami opozycyjnymi. Poza stolicą Sudanu Południowego – Dżubą – panuje prawdziwe bezprawie. Szczególnie niebezpieczne są obszary w pobliżu granic z Sudanem Kenią i RPA. Sudan Południowy jest także narażony na katastrofy klimatyczne.

Syria

Syria jest drugim najniebezpieczniejszym krajem na świecie. Powód? Wojna domowa, która nęka kraj od marca 2011 r. i jest drugą pod względem ofiar śmiertelnych wojną XXI wieku. Szacuje się, że w konflikcie syryjskim zginęło 470 tys. osób, w tym 55 tys. dzieci. W całej Syrii utrzymuje się wysoki poziom przemocy. Broń palna, czołgi, broń chemiczna, artyleria i samoloty – wszystko tu jest częścią krajobrazu. Do marca 2019 r. z Syrii uciekło 5,7 mln osób, a ponad 6 mln zostało przesiedlonych wewnątrz kraju.

Afganistan

Numerem jeden w Global Peace Index z 2019 r. jest Afganistan. Według misji pokojowych ONZ, kraj ten doświadczył 3804 ofiar śmiertelnych, z czego 927 to dzieci. Afganistan jest nękany przez ataki talibów w całym kraju, a obecność wojsk Stanów Zjednoczonych jest mieczem obosiecznym – z jednej strony ma zapewniać bezpieczeństwo, a z drugiej pobudza negatywne nastroje. Warto wspomnieć, że Amerykanie są w Afganistanie już 19 lat, a końca nie widać. W Afganistanie jest największa liczba ofiar śmiertelnych z powodu wojen i terroryzmu na całym świecie.