Reklama
aplikuj.pl

14 emerytura w 2021 roku. Ile wyniesie?

W maju przyszłego roku emerytom zostanie wypłacona trzynasta emerytura i jest możliwość, że również czternaste świadczenie zostanie przyznane w 2021 roku. A ile wyniesie?

Wiceszef MRPiPS Stanisław Szwed w rozmowie z Super Expressem wypowiedział się na temat czternastej emerytury, która może być wypłacona także w przyszłym roku. Zmiany w ustawie dopuszczą wypłacenie trzynastego świadczenia w maju 2021 roku, ale w sejmie trwają już prace nad ustawą, dzięki której emeryci otrzymujący mniej niż 2900zł brutto otrzymaliby czternastą emeryturę również w kolejnym roku. Jeśli ich świadczenia są wyższe, kwota ta będzie zmniejszana według zasady „złotówka za złotówkę”.

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed w rozmowie z Super Expressem powiedział:

Czternasta emerytura będzie na poziomie minimalnej emerytury. Mam nadzieję, że będzie to 1300 zł brutto w przyszłym roku. I nie można wykluczyć, że jeśli możliwości budżetowe i finanse pozwolą, to emeryci co roku będą mogli skorzystać z czternastej emerytury

Czternastka dla milionów emerytów

W uzasadnieniu projektu ustawy można przeczytać, że dodatkowe roczne świadczenia zostaną wypłacone około 9,1 mln emerytom, z których zdecydowana większość, 7,9 mln, dostanie czternastkę w pełnej wysokości. Rozwiązanie te zostanie zastosowane bez względu na system wypłacania renty czy emerytury. 10,6 mld zł – tyle w pierwszym roku mają kosztować czternastki.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News