Chiny ostrzegają USA testem pocisków niszczących lotniskowce

Chiny ostrzegają USA testem pocisków niszczących lotniskowce

Jeden celnie wymierzony pocisk może zatopić kosztującego miliardy złotych lotniskowca, więc najnowsze testy pocisków balistycznych Chin przesyłają USA jasną wiadomość.

W środę Chiny wystrzeliły dwa pociski balistyczne z lądu na Morze Południowochińskie w rzadkim, bo podwójnym teście. Ten wręcz musiał być ostrzeżeniem dla amerykańskiej marynarki wojennej, która w tym roku wysłała kilka lotniskowców w morze na ćwiczenia. Chiny uznają bowiem 90% morza, jako swoje terytorium.

Chiny wystrzeliły pocisk DF-26B i DF-21D odpowiednio z północno-zachodniej części prowincji Qinghai i wschodniej prowincji Zhejiang (via Popular Mechanics).

Ta broń, to ASBM, czyli przeciwokrętowe pociski balistyczne osiągające hipersoniczne prędkości, które są przeznaczone do wystrzeliwania z mobilnych transporterów i pokonywania tysięcy kilometrów w celu zaatakowania okrętów wojennych wroga.

Chiny ostrzegają USA testem pocisków niszczących lotniskowce

Ich głowice zostały zaprojektowana tak, aby uderzyć w okręt wojenny z niesamowitą prędkością, a następnie zdetonować silnie wybuchową lub nawet nuklearną głowicę już w celu.

Czytaj też: Nowy myśliwiec marynarki może być wersją F-35

Chiny opracowały te pociski z ich lądowych odpowiedników, aby „mieć coś” przeciwko lotniskowcom USA, co w odpowiedzi spotyka się z dążeniem do myśliwców i bombowców o wyższym zasięgu.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News