Reklama
aplikuj.pl

150-letni lek pomoże w walce z nowotworami

Nowotwory

lek rozluźniający mięśnie został odkryty już w 1848 roku. Jednakże dopiero teraz naukowcy z Ohio State University Comprehensive Cancer Center odkryli jego nowe właściwości.

Jednym ze sposobów na walkę z rakiem jest radioterapia. Uszkadza ona DNA oraz wytwarza wolne rodniki tlenowe, które także uszkadzają komórki nowotworowe. Jednakże gdy organizm jest niedotleniony, to wytwarza on mniej wolnych rodników, przez co leczenie jest mniej skuteczne. Naukowcy wykazali, że jedna dawka leku zwanego papaweryną zmniejsza aktywność mitochondrialną, dzięki czemu zmniejsza się niedotlenienie oraz lepiej niszczone są komórki nowotworowe. Co ciekawe, lek ten wykorzystywany był do zmniejszania skurczów mięśni czy leczenia zaburzeń erekcji.

Jest to całkowicie nowe podejście do tematu, bowiem wcześniejsze opierały się na dodawaniu tlenu do guza nowotworowego. Jednakże przed naukowcami jeszcze długa droga. Chcą oni zmniejszyć działania niepożądane leku a także poprawić jego skuteczność. Dopiero wtedy może on trafić do takich zastosowań.

Czytaj też: Nowy sposób na hodowlę roślin w kosmosie

Źródło: https://www.medicalnewstoday.com/