WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Tajemnicza bateria -176 lat i ciągle działa

Baterie we współczesnych komórkach wytrzymują średnio zaledwie jeden dzień i znów następuje konieczność ponownego ładowania. Inżynierowie pracują nad ich ulepszeniem, ale i tak kilka dni to maksimum ile może wytrzymać telefon przy pełnej funkcjonalności. Wyobraźcie sobie baterię, która jest w stanie trzymać przez kilkadziesiąt lat i dłużej.

Bateria, o której mowa została wytworzona w roku 1825. Od tego czasu nieprzerwanie przez 176 lat element balansuje między dwoma dzwonami i nic nie wskazuje, żeby miał w najbliższym czasie przestać.

Tajemnica baterii tkwi w środku. Wiemy, że jest to coś określanego jako „suchy stos” baterii – prekursor nowoczesnej „suchej komórki” użytej we współczesnej baterii. Wytrzymałość zyskuje przez użycie najmniejszej ilości płynu niezbędnej do zaistnienia reakcji chemicznej, w której wyniku wytwarzana jest energia. Pasta i dyski metalowe, które tworzą tę baterię, umieszczone są w dwóch rurach znajdujących się nad każdym dzwonem. To napięcie między nimi wprawia element w ruch.

Kiedy w końcu przestanie to działać, będzie można zajrzeć do środka i w ten sposób dowiedzieć jak dokładnie działa tajemnicza bateria, jednak na razie nic nie wskazuje na to, żeby miała się to zdarzyć.

Źródło: Tom Scott