WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Breakthrough Listen udostępniło 2 petabajty danych związanych z poszukiwaniem kosmitów

Breakthrough Listen to inicjatywa związana z poszukiwaniem sygnałów świadczących o istnieniu życia pozaziemskiego. Rozpoczęty zaledwie kilka lat temu projekt doprowadził już do stworzenia ogromnej bazy danych.

I choć teleskopy naukowców są skierowane na wiele potencjalnych celów, to zespół badawczy złożony z przedstawicieli różnych uniwersytetów w szczególności skupił się na 20 pobliskich gwiazdach. Okazało się, że nawet tak pozornie niewielka liczba obiektów stanowi niemałe wyzwanie pod względem katalogowania informacji.

Jakie są pierwsze rezultaty poszukiwań? Cóż, niezbyt satysfakcjonujące. Zbiór danych waży jednak ok. 2 petabajtów, dlatego osoby związane z badaniami zwróciły się o pomoc do wszystkich chętnych. Działania na szeroką skalę powinny znacząco przyspieszyć proces poszukiwań.

Warto zaznaczyć, że metody stosowane przez autorów badania są dość ograniczone. Naukowcy przyjmują bowiem zawężony sposób poszukiwań odnoszący się do sygnałów, jakie mogłyby świadczyć o istnieniu życia pozaziemskiego. Osoby sceptyczne wobec ich działań twierdzą, że ślady, jakie pozostawia po sobie ludzkość niekoniecznie muszą wystąpić w odniesieniu do ewentualnych innych cywilizacji.