NASA obchodziła 20. rocznicę funkcjonowania orbitalnego obserwatorium rentgenowskiego Chandra udostępniając serię nowych obrazów, które ukazują znaczenie pracy tego teleskopu. Galeria pokazuje m.in. centrum Drogi Mlecznej, pozostałości po supernowej i gwiezdny żłobek wypełniony młodymi gwiazdami.
Budowa teleskopu kosmicznego Chandra została po raz pierwszy zaproponowana w 1976 r. przez włoskiego astrofizyka Riccardo Giacconiego. Teleskop został wreszcie wystrzelony w niebo nad Centrum Kosmicznym Kennedy’ego 23 lipca 1999 roku. Chandra został zaprojektowany do badania odległych obiektów, które emitują światło w części rentgenowskiej widma elektromagnetycznego, niewidocznej dla ludzkiego oka. Ten typ światła jest wytwarzany w ekstremalnych środowiskach, gdzie materia jest podgrzewana do milionów stopni Celsjusza. Potężne możliwości obserwatorium rentgenowskiego uzupełniały pracę innych teleskopów kosmicznych, które specjalizują się w wykrywaniu innych części widma elektromagnetycznego.
Czytaj też: Teleskop Hubble’a uwiecznił niemal idealnie symetryczną galaktykę
Łącząc obserwacje Chandry z obserwacjami Kosmicznego Teleskopu Hubble’a astronomowie są w stanie uzyskać pełniejszy obraz Wszechświata. Dane rentgenowskie zebrane przez Chandrę znacznie zmieniły wiedzę naukowców co do struktury i ewolucji kosmosu. Teleskop zaobserwował, w jaki sposób budulce życia są wyrzucane w eksplozjach supernowych oraz dostarczył nowych informacji na temat ciemnej materii. Co ciekawe, ten rok jest wyjątkowy pod względem okrągłych rocznic. Niedawno świętowano 50. rocznicę lądowania człowieka na Księżycu oraz 100. całkowitego zaćmienia Słońca, które potwierdziło einsteinowską teorię względności.
[Źródło: newatlas.com; grafika: NASA]
Czytaj też: Nowy teleskop pomoże w poszukiwaniu impulsów laserowych wysyłanych przez obcych