WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Nowy teleskop pomoże w poszukiwaniu impulsów laserowych wysyłanych przez obcych

Podczas gdy łazik Curiosity poszukuje mikrobów na powierzchni Marsa, inicjatywa Breakthrough Listen skupia się na bardziej zaawansowanych cywilizacjach. Do jej szeregów dołączył szereg teleskopów, która przeskanują niebo w poszukiwaniu błysków światła laserowego, emitowanych przez ewentualne życie pozaziemskie.

Inicjatywa Breakthrough Listen to największy program naukowy opracowany w celu znalezienia dowodów istnienia istot pozaziemskich. Celem jest zbadanie milionów najbliższych gwiazd pod kątem jakichkolwiek oznak transmisji radiowej i laserowej. Chodzi o sygnały, które kosmici mogą wykorzystywać do komunikowania się ze sobą bądź poinformowania Wszechświata o ich istnieniu. Zespół badawczy twierdzi, że technologia jest tak potężna, że ​​może wykryć laser o mocy zwykłej żarówki z odległości 40 bilionów kilometrów.

Czytaj też: Teleskop zarejestrował niesamowite pozostałości umierającej gwiazdy

System VERITAS składa się z czterech teleskopów o długości 12 m i został zaprojektowany do wykrywania promieni gamma przez rozbłyski niebieskiego światła, które powstają, gdy uderzą w górną atmosferę Ziemi. VERITAS został już wykorzystany w podobnym celu. W przeszłości bowiem użyto go do zbadania tzw. Gwiazdy Tabby, która w tajemniczy sposób ściemniała się w nieregularnych odstępach czasu. Z biegiem czasu okazało się, że najbardziej prawdopodobnym sprawcą tej zagadki jest chmura komet.

Co ciekawe, nowy teleskop może odebrać wystarczająco silny impuls o długości nanosekundy z odległości gwiazdy Tabby, która znajduje się 1,470 lat świetlnych od Ziemi.  Poza tym należy zwrócić uwagę na fakt, że większość innych gwiazd, które zostaną poddane badaniom, znajduje się znacznie bliżej.

[Źródło: newatlas.com; grafika: MIT]

Czytaj też: Teleskop Hubble’a dostrzegł „niemożliwą” strukturę wokół czarnej dziury