WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

200 lat po porażce Napoleona na polu bitwy odkryto kończyny i amunicję

Archeolodzy odkryli dziesiątki amunicji do muszkietów oraz resztki amputowanych ludzkich kończyn. Prawdopodobnie zostały one odcięte bez znieczulenia w szpitalu polowym, który obsługiwał siły brytyjskie i ich sojuszników w bitwie pod Waterloo. Potyczka zakończyła karierę wojskową Napoleona Bonaparte nieco ponad 200 lat temu. 

W bitwie pod Waterloo armie brytyjskie i pruskie pokonały siły Napoleona w mieście Waterloo, na terenie dzisiejszej Belgii. Porażka Napoleona doprowadziła do zakończenia wojen napoleońskich, które trwały od 1803 do 1815 roku. Około 6000 rannych mężczyzn przeszło przez szpital podczas bitwy, która miała miejsce 18 czerwca 1815 r. Uważa się, że znalezione przez archeologów kule muszkietowe pochodziły z nieznanej wcześniej bitwy, która miała odbyła się w pobliżu farmy, na której założono szpital.

Czytaj też: Czy klęska Napoleona pod Waterloo była spowodowana przez wulkan?

W ciągu zaledwie pół dnia, grupa archeologów znalazła 58 kulek muszkietowych. Naukowcy natrafili także na potencjalną stopę, ramię i trzy kości dolnej części nogi – resztki kończyn, które zostały odcięte podczas amputacji w terenie. Archeolodzy znaleźli również pocisk o szerokości 15 centymetrów oraz monety i guziki upuszczone przez żołnierzy tego pamiętnego dnia. Co ciekawe, jakiś czas temu informowaliśmy, że na terenie Rosji znaleziono ciało gen. Charlesa Etienne’a Gudina, jednego z ulubionych generałów Napoleona.

[Źródło: livescience.com; grafika: Waterloo Uncovered]

Czytaj też: Pod parkietem tanecznym znaleziono szczątki jednonogiego generała Napoleona