Reklama

O kwarantannie poinformuje nas automat. Zapamiętaj ten numer telefonu

Cyfryzacja wkracza do Głównego Urzędu Sanitarnego. O konieczności odbycia kwarantanny poinformuje nas automat. Jeśli na co dzień nie odbierasz nieznanych połączeń, koniecznie zapisz ten numer.

Masz nową wiadomość – kwarantanna

W ramach digitalizacji inspekcji sanitarnej uruchomiony został specjalny automat, który będzie informować Polaków o konieczności odbycia kwarantanny.

Komunikat głosowy usłyszymy pod odebraniu połączenia z numeru +48 22 10 43 705. Połączenia będą wykonywane do osób, które znajdują się w bazie EWP (informatyczne Centrum E-Zdrowia) oraz został na nich nałożony obowiązek odbycia kwarantanny.

Kiedy kwarantanna jest obowiązkowa?

Według aktualnie obowiązujących zasad, kwarantannę powinniśmy odbyć po kontakcie z osobą zarażoną koronawirusem. Czyli taką, która uzyskała pozytywny wynik testu PCR. Taki kontakt powinniśmy sami zgłosić do inspekcji sanitarnej, co można zrobić telefonicznie lub online, pod tym adresem. Logowanie wymaga posiadania profilu zaufanego.

Na kwarantannę może nas też skierować lekarz pierwszego kontaktu. Ma to miejsce już pierwszego dnia po zleceniu wykonania testu na obecność COVID_19. Kwarantanna trwa 10 dni i może zostać zmieniona w izolację domową, w przypadku uzyskania pozytywnego wyniku testu.

O kwarantannie powinniśmy też zdecydować sami, w momencie kiedy mieliśmy kontakt z osobą potencjalnie zarażoną. W tym przypadku warto unikać kontaktów społecznych oraz potwierdzić, czy osoba, z którą się spotkaliśmy faktycznie jest zarażona.

Kwarantanną są również objęci wybrani cudzoziemcy spoza Unii Europejskiej.