Reklama
aplikuj.pl

3,5 mld lat temu życie na Ziemi było powszechne

Nowe badanie skupiające się na metabolizmie mikrobiologicznym w izotopach siarki pozwala sądzić, że życie kwitło w oceanach miliardy lat temu. Korzystając z tych informacji, naukowcy mogą dokładniej powiązać zapis geochemiczny ze stanami komórkowymi i ekologią.

Badacze chcą wiedzieć, jak długo życie istnieje na Ziemi. Jeśli trwa od niemal tak dawna jak sama planeta, to życie wydawałoby się łatwe do powstania i powszechne we wszechświecie. Z drugiej strony może być tak, że do jego powstania są wymagane bardzo specyficzne warunki.

Czytaj też: Tłuszcze kopalne pokazują w jaki sposób życie rozwinęło się na zlodowaconej Ziemi

Obecnie najstarsze dowody na życie mikroorganizmów na Ziemi wiążą się z izotopami. Wiele izotopów jest radioaktywnych, a zatem rozpadają się one na inne pierwiastki. Niektóre z nich nie podlegają jednak takim reakcjom; są one znane jako „stabilne”. Na przykład, stabilne izotopy węgla obejmują węgiel 12C i 13C. Wszystkie żywe stworzenia, w tym ludzie, jedzą i wydalają. Mikroby często spożywają proste związki, np. niektóre są w stanie pochłonąć dwutlenek węgla  jako źródło węgla, aby zbudować własne komórki. Poza węglem istnieją inne pierwiastki chemiczne niezbędne do życia. Na przykład siarka ma trzy stabilne izotopy, 32S (z 16 neutronami), 33S (z 17 neutronami) i 34S (z 18 neutronami). Wzory izotopów siarki pozostawione przez mikroorganizmy ukazują historię metabolizmu biologicznego opartego na związkach zawierających siarkę nawet 3,5 miliarda lat temu.

Setki wcześniejszych badań skupiały się na różnicach w stosunkach izotopów siarki, które wynikają z metabolizmu siarczanu. Wiele drobnoustrojów może wykorzystywać siarczan jako paliwo, a podczas procesu wydobywać siarczek, inny związek siarki. „Efekt uboczny” tego metabolizmu drobnoustrojów jest następnie przechowywany w zapisie geologicznym, a jego stosunki izotopowe można zmierzyć analizując minerały, takie jak FeS2.

Na podstawie tych danych badacze przypuszczają, że życie było wręcz powszechne, jeśli chodzi o oceany ponad 3 miliardy lat temu. Były to oczywiście proste organizmy, ale nie był to niespotykany widok.

[Źródło: phys.org]

Czytaj też: Życie na Ziemi ma wiele form, ale większość jest ukryta pod jej powierzchnią