WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Oprogramowanie na smartfony zainspirowane sonarem z “Mrocznego Rycerza”

Jedną z najciekawszych funkcji iPhone’a 6s i iPhone’a 6s Plusb była 3D Touch, która sprawiała, ze ekran telefonu wykrywał, jaka siła była przykładana była do ekranu i na tej podstawie interfejs oferował dodatkowe opcje. Obecnie – dzięki pracy inżynierów z Uniwersytetu Michigan (UM) – w życie wchodzi coś rodem z filmów o Batmanie – oprogramowanie pozwalające wykrywać zmiany ciśnienia – i to nie tylko przez ekran.

Ekran flagowego modelu Apple działa w oparciu o sensory pojemnościowe umieszczone pod warstwą szkła. Pomysł uczonych z UM działa zupełnie inaczej – ich oprogramowanie wykorzystuje głośnik i mikrofon.

Jak to działa? Najpierw telefon emituje dźwięk o częstotliwości powyżej 18kHz (niesłyszalny dla ludzi). Następnie mikrofon urządzenia wyłapuje spowodowane przezeń wibracje. Gdy ktoś dotyka telefonu, dźwięk ulega zmianie. Oprogramowanie ma mierzyć zmiany “echa” i odpowiednio je interpretować. Przykładowo, ściśnięcie telefonu może powodować wydzwonienie numeru ratunkowego.

Oczywiście pojawiają się pytania odnośnie faktycznej czułości takiego mechanizmu, oraz tego, czy nie może być aktywowany przypadkiem. Zastanawia również, czy nie powodowałby szybszego wyczerpywania się baterii. Ponadto, skoro już teraz telefony Apple posiadają technologię oferującą podobne efekty, bardzo możliwe, że stanie się ona powszechna – jaki jest wówczas sens stosowania programowych “obejść”?

Niemniej, pomysł jest ciekawy – tym bardziej, że jeden z inżynierów odpowiedzialnych za wynalazek, Yu-Chih Tung stwierdził, że zainspirowała go sekwencja z filmu Mroczny Rycerz, w której Batman zamienia wszystkie smartfony Gotham w system sonarów, by odnaleźć Jokera.

Tung i doktorant Kang Shin, który również pracował nad oprogramowaniem są weteranami nietypowych aplikacji, Wcześniej pracowali nad programem, który ostrzegał ludzi o przeszkodach na drodze, programem, który sprawiał, że dźwięki pozwalały na wykonanie pewnych poleceń (np. wprowadzenie smartfona w tryb czuwania po ułożeniu urządzenia na stoliku), czy program, który wprowadzał telefon w tryb “bezczynnego słuchania”, dzięki któremu zmniejszono zużycie baterii o 54 procent.

Nowe oprogramowanie zostanie zaprezentowane na singapurskiej konferencji MobiSys 2016, która odbędzie się pod koniec czerwca.

[źródło i grafika: gizmag.com]