Reklama
aplikuj.pl

Test Fractal Design Universal Multibrackets – Type A oraz risera Flex B-20 – dodatków do obudów

test Fractal Design Universal Multibrackets - Type A oraz risera Flex B-20, recenzja Fractal Design Universal Multibrackets - Type A oraz risera Flex B-20, opinia Fractal Design Universal Multibrackets - Type A oraz risera Flex B-20

Fractal Design ma sporo dodatków do swoich obudów. Dzisiaj przyjrzę się dwóm z nich – Universal Multibrackets – Type A i Flex B-20.

Fractal Design Universal Multibrackets – Type A

Zacznijmy od pierwszego z dodatków. Są to po prostu dwa dodatkowe miejsca na dyski. W zestawie otrzymujemy zestaw śrub, które pozwalają na montaż dysków 2,5 cala lub 3,5 cala. Co ciekawe możecie je zamontować albo w przeznaczonych na to miejscach (Meshify 2 ma odpowiednie sloty) albo w miejscu przeznaczonym na wentylator 120 mm. Oprócz samych dysków na Fractal Design Universal Multibrackets – Type A możecie też zamontować pompkę, co może się przydać przy customowych zestawach chłodzenia cieczą. Montaż jest bezproblemowy i bardzo prosty, więc jeśli potrzebujecie dodatkowego miejsca na dyski lub pompkę to warto dokupić ten produkt do obudowy. Listę kompatybilności ze skrzynkami znajdziecie pod tym linkiem. Cena tego dodatku to ok. 80 zł.

Fractal Design Flex B-20

Drugi z dodatków jest ciekawszy. Jest to riser, który umożliwia pionowy montaż praktycznie dowolnej karty graficznej. Montuje się go w miejscu poziomych zaślepek PCI, więc nie ma problemów z np. szerokością karty. Jak sami widzicie na zdjęciu domyślne pionowe sloty PCI są przy tym riserze wolne. Karta będzie więc dosyć oddalona od bocznego okna, co jest dodatkowym plusem. W zestawie jest instrukcja, która bardzo dobrze wyjaśnia montaż Flex B-20. Jest on sam w sobie prosty, więc każdy z Was powinien sobie z tym poradzić.

Czytaj też: Test obudowy Krux Naos

Riser ma długość 200 mm i szerokość 57 mm. Jest on zgodny z PCI-E 3.0 x16 i szkoda, że nie jest to PCI-E 4.0. Jeśli chcecie wykorzystać go na płycie i karcie obsługującej PCI-E 4.0 to producent zaleca ustawienie złącza na 3.0 w celu uzyskania jak najlepszej stabilności systemu. Pełną listę zgodnych obudów znajdziecie pod tym linkiem. Cena Fractal Design Flex B-20 wynosi ok. 210 zł.

Platforma testowa
Procesor
Intel Core i9-11900KF
Chłodzenie
MSI MAG CoreLiquid 360RH
Pasta
Noctua NT-H1
Płyta główna
Z590 Aorus Master
Pamięć RAM
XPG Spectrix D50 2x 8 GB 3600 MHz CL18
M.2
Samsung 970 Evo NVMe M.2 1TB
Karta graficzna
Gigabyte GeForce RTX 3070 Ti Vision OC
Zasilacz
SilentiumPC Supremo FM2 Gold 750W
Obudowa
Fractal Design Meshify 2
Monitor
AOC G2868PQU

Testy z riserem przeprowadziłem zgodnie z zaleceniami producenta, czyli przełączyłem się na PCI-E 3.0. Testy bez risera wykonałem na PCI-E 4.0. Taka konfiguracja dobrze pokaże ile fps możecie stracić na wykorzystaniu Flex B-20.

Różnice w wydajności występują, ale nie są one wyjątkowo duże. Korzystając z risera stracicie więc 1-2 fps w zależności od rozdzielczości. Jeśli więc zależy Wam na pionowym montażu karty to takiego spadku klatek na sekundę musicie się spodziewać.

Czytaj też: Test obudowy Fractal Design Meshify 2

To nie wszystkie dodatki

Oczywiście to nie są wszystkie dodatki do obudów. producent udostępnia jeszcze sam riser Flex VRC-25 bez dodatku pozwalającego montować go w miejscu poziomych zaślepek PCI, dodatkową klatkę na dyski czy różnego rodzaju dodatkowe miejsca na dyski SSD i HDD. Jest też ciekawy kontroler Adjust R1, którego miałem okazję sprawdzić w tym artykule czy boczne szkła do niektórych modeli. Pełen spis akcesoriów znajdziecie na stronie Fractal Design. Obudowy od Fractal Design możecie więc dowolnie rozbudować a producent zapewnia naprawdę sporą ilość dodatków. Patrząc na dwa powyższe na pewno należy im się nasza rekomendacja i spokojnie polecam ich zakup – oczywiście jeśli któryś z nich jest Wam potrzebny.

Za dostarczenie procesora Intel Core i9-11900KF dziękuję sklepowi X-Kom.